
Član Predsjedništva SDS-a Darko Babalj poručio je da je jučerašnje nevrijeme i izostanak reakcije protivgradne zaštite RS koji su načinili ogromnu štetu građanima koji žive u istočnom dijelu RS: u Han Pijesku, u Sokocu a posebno Nevesinju i Berkovićima postavilo pitanje - da li protivgradna zaštita RS djeluje jedino na teritoriji opštine Laktaši?
"Podsjetiću javnost da svaka lokalna zajednica u Republici Srpskoj izdvaja tri hiljade KM po protivgradnoj stanici u nadi da će sistem reagovati i zaštititi imovinu, usjeve i voće u slučaju jakog grada. Jučer je taj sistem potpuno zakazao a u svakoj od opština zahvaćenim gradom, prema informacijama koje sam dobio sa terena, ispaljeno je manje od 10 protivgradnih raketa. U 8 minuta izostanka reakcije republičkih službi dok je trajao gradni udar, voćari i poljoprivrednici opština na istoku Srpske ostali su bez kompletnih usjeva dok na primjer u Nevesinju na postoji vozilo koji je bilo na ulici, a na kome nije pričinjena manja ili veća materijalna šteta", navodi Babalj.
Dodaje da su jučer građani istoka Republike Srpske pretrpili milionsku materijalnu štetu a isključivi krivac za to je Protivgradna preventiva Republike Srpske, koja dok je elementarna nepogoda trajala nije uradila ništa.
"DA - upirem prstom i DA - tražim odgovornost. Jer prirodna katastrofa juče je isključivo proizvod nemara nadležnih koji ne smatraju da grad može pogoditi Podrinje, Romaniju i Hercegovinu već su čitav sistem protivgradne zaštite koncentrisali na Laktaše. A za oštećene tražim da Vlada Republike Srpske kompenzuje kompletnu štetu izazvanu prirodnom katastrofom. Jer dok iz Vlade javnost zamajavaju “velikim temama”, građani ostaju nezaštićeni i ostavljeni sami sebi da se snalaze kad priroda progovori", navodi Babalj.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja