
Ovo je bio prvi sastanak dvojice diplomata od septembra 2025. godine, a održan je na marginama sastanka Asocijacije država jugoistočne Azije (ASEAN) na Filipinima. Susret dolazi u trenutku kada su američki napori za posredovanje u mirovnim pregovorima između Kijeva i Moskve u zastoju, nakon što je krajem februara izbio rat na Bliskom istoku.
Govoreći o Ukrajini, Lavrov je američkom kolegi poručio da je "neprihvatljivo nastaviti isporučivati oružje kijevskom režimu", navodi se u saopćenju ruskog ministarstva.
Ruski šef diplomatije također je kritikovao, kako je naveo, "destabilizirajuću politiku evropskih zemalja koje i dalje pokušavaju nanijeti Rusiji strateški poraz".
Lavrov je ponovio da je "ruska strana spremna za političko i diplomatsko rješenje sukoba".
Tokom sastanka, koji je trajao više od pola sata, dogovoren je nastavak kontakata između ministarstava vanjskih poslova dvije zemlje, uključujući saradnju u okviru međunarodnih organizacija.
Prema navodima diplomatskog izvora, inicijativu za sastanak pokrenula je američka strana, prenose ruski mediji.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja