Bihać 4°C

13.02.2020 / 10:28 Košarka - NBA

Dončić briljirao u povratničkoj utakmici, Dallas savladao Sacramento

Slovenski košarkaš Luka Dončić briljirao je u povratku na košarkaške terene NBA lige nakon što se nešto više od mjesec dana oporavljao od povrede zgloba.

Slovenac je u visokoj pobjedi svojih Dallas Mavericksa protiv Sacramento Kingsa sa 130:111 upisao 33 poena, 12 skokova i osam asistencija. Dončić je zbog povrede propustio sedam utakmica i zaželio se košarke nakon duže pauze što je pokazao u sinoćnjem susretu.

Raspoložen je bio i njegov saigrač, Latvijac Kristaps Porzingis, koji je postigao 27 poena, 13 skokova i pet asistencija.

Dallas je na poluvremenu imao 11 poena prednosti, a pitanje pobjednika riješeno je u trećoj četvrtini koju je Dallas dobio s 33:25 i dodatno uvećao prednost. Novom pobjedom, 33. u sezoni, Mavericksi su preskočili Oklahomu u zapadnoj konferenciji i sada su šesti.

Brooklyn Netsi su prekinuli niz od 15 uzastopnih pobjeda aktuelnih prvaka Toronto Raptorsa. Brooklyn je slavio sa 101:91 na krilima Carisa LaVerta koji je upisao 20 poena. Bh. košarkaš Džanan Musa u ovom meču nije dobio priliku za igru.

Poraz je doživjela i najbolje ekipa u ovoj sezoni NBA lige Milwaukee Bucks, od kojih je sa 118:111 bila bolja ekipa Indiana Pacersa. S 35 poena najefikasniji je bio igrač Pacersa TJ Warren. U timu Bucksa nije bilo prve zvijezde Giannisa Antetokounmpa, koji je odsutan zbog rođenja djeteta.

Derbi zapada odigran je u Denveru, gdje su domaći Nuggetsi nakon produžetka izgubili od Los Angeles Lakersa sa120:116. Duel prvoplasirane i drugoplasirane ekipe zapadne konferencije obilježile su zvijezde oba tima. Lakerse su predvodili Anthony Davis i LeBron James. Davis je upisao 33 poena i deset skokova, a James "triple-double" sa 32 poena, 12 skokova i 14 asistencija.

U Denveru su po običaju najefikasniji bili Nikola Jokić i Jamal Murray. Murray je ubacio 32 poena uz deset asistencija, a Jokić 22 poena, 11 skokova i šest asistencija.

Lakersi su se 41. ovosezonskom pobjedom učvrstili na prvom mjestu zapada, dok su Nuggetsi drugi sa 37 poena i 17 poraza.