06.09.2024 / 12:00 Zanimljivosti - Revolucija u mjerenju vremena

U Beču razvijen prvi sat sa atomskim jezgrom

U Beču razvijen prvi sat sa atomskim jezgrom
Foto: PTB/Oliver Diekmann, TU Wien

Godinama se naučnici širom svijeta trude da pronađu način kako da mjerimo vrijeme sa savršenom preciznošću. Sada je tim sa Tehničkog univerziteta u Beču, zajedno sa međunarodnim partnerima, uspio u onome što je do skoro bilo nezamislivo – razvili su prvi sat s atomskim jezgrom, koji donosi novu eru u preciznim mjerenjima.

Već decenijama se koriste atomski satovi, koji su poznati po svojoj tačnosti. Međutim, sada je napravljen korak naprijed. Nova tehnologija koristi jezgro atoma – tačnije, jezgro atoma torijuma – umjesto standardnih atoma, što omogućuje još preciznije mjerenje vremena. Atom torijuma je specifičan jer omogućava prelazak između dva stanja pomoću lasera, a to se može koristiti za stvaranje izuzetno preciznog sata.

„Dokazali smo da možemo koristiti jezgro atoma za mjerenje vremena," objasnio je prof. Thorsten Schumm, vođa projekta. Sada je na redu dalji razvoj tehnologije koji će donijeti još tačnije rezultate.

Svaki sat ima ono što zovemo mjerilac vremena. Kod klasičnih satova to je klatno, dok kod atomskih satova taj posao obavljaju atomi. Kada laser pogodi atom, njegova energija se mijenja, a ta promjena se može precizno izmjeriti. Na osnovu toga, naučnici mogu računati vrijeme sa nevjerovatnom preciznošću.

Umjesto da koristi atome, ovaj sat koristi jezgro atoma, koje je mnogo manje i otpornije na spoljašnje uticaje. To znači da može mjeriti vrijeme još preciznije i stabilnije od dosadašnjih satova. Jezgro atoma torijuma je posebno jer se može podesiti pomoću lasera, za razliku od većine drugih atomskih jezgara koja zahtjevaju mnogo više energije.

Iako ovaj prvi prototip još uvijek ne nadmašuje standardne atomske satove u preciznosti, za nekoliko godina ova tehnologija bi mogla postati najpreciznija na svijetu, omogućavajući ne samo tačnije mjerenje vremena, već i mjerenje drugih fizičkih veličina s do sada neviđenom tačnošću.

Ova tehnologija mogla bi donijeti velike promjene u mnogim naučnim oblastima, od geologije do astrofizike, jer bi omogućila istraživanje fundamentalnih zakona prirode s novim nivoom preciznosti. Naučnici se nadaju da bi mogli čak i otkriti da se neki zakoni prirode mijenjaju kroz prostor i vrijeme, što bi revolucionisalo naše razumijevanje svijeta oko nas.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo