Obavještajna služba Južne Koreje izvijestila je o sadržaju sporazuma između Rusije i Sjeverne Koreje, koja je približno 10.000 vojnika poslala na obuku u Rusiji s ciljem raspoređivanja u Ukrajini.
Sporazum uključuje, između ostalog, godišnju isporuku između 600 i 700 tona riže Sjevernoj Koreji, mjesečnu platu od 2000 američkih dolara (1834 eura) za vojnike raspoređene u Ukrajini, svemirsku tehnologiju i dogovor oko ruskog sudjelovanja u potencijalnom sukobu na Korejskom poluotoku.
Institut za nacionalnu sigurnosnu strategiju, think tank povezan s južnokorejskom obavještajnom službom, ustvrdio je 1. novembra da se odluka Sjeverne Koreje da pošalje trupe u Rusiju neposredno prije američkih predsjedničkih izbora vjerovatno temelji na računici da bi pobjeda Donalda Trumpa mogla dovesti do brzog završetka rata u Ukrajini, prenosi ukrajinska Pravda.
Južnokorejski zastupnik Wi Sung-lac, bivši ambasador u Rusiji, ustvrdio je da uključenost Sjeverne Koreje u rat protiv Ukrajine kao "uopće nije loš dogovor" za režim Kim Jong Una. Nacionalna obavještajna služba (NIS) obavijestila je Wija o sporazumu Sjeverne Koreje i Rusije obzirom da je on član obavještajnog odbora Nacionalne skupštine.
Ustvrdio je da se finansijska i prehrambena kriza u Sjevernoj Koreji u velikoj mjeri ublažavaju ruskom kompenzacijom za vojnu potporu Ukrajini.
Prošle je sedmice NIS obavijestio parlament da će svaki sjevernokorejski vojnik poslan u borbu uz Rusiju primati mjesečnu platu od približno 2000 američkih dolara (1834 eura). Uz očekivano raspoređivanje oko 10.000 sjevernokorejskih vojnika u Ukrajini, to bi Pjongjangu moglo donijeti više od 200 miliona dolara (183 miliona eura) godišnje, izvijestio je Wi.
Wi je uočio da je Rusija ranije opskrbljivala Sjevernu Koreju s količinom od 50.000 do 100.000 tona riže u jednoj isporuci. U novije vrijeme, kada Rusija kupuje topničke granate od Sjeverne Koreje, značajni dio problema s nestašicom hrane se vjerojatno rješava putem trgovine oružja, primijetio je.
Ipak, najpovoljniji dio dogovora za Sjevernu Koreju možda bi ipak moglo biti potencijalno uključivanje Rusije u borbe na Korejskom poluotoku u slučaju nepredviđenih okolnosti, objavio je NIS.
"Ako ikada dođe do rata na Korejskom poluotoku, Sjeverna Koreja sada može očekivati da će Rusija doći i pomoći, jer su i njihovi vojnici pomogli Rusiji", rekao je Wi.
Bivši predsjednik Instituta za nacionalnu sigurnosnu strategiju, Nam Sung-wook, rekao je za Korea Herald da južnokorejski obavještajni think tank u svojim nedavnim izvještajima "umanjuje značaj" umiješanosti Sjeverne Koreje u rat u Ukrajini.
Nam vjeruje da će Sjeverna Koreja "ostati korisna Rusiji kao adut za pregovaranje" u pregovorima sa sljedećom američkom administracijom.
"Moskva će iskoristiti bliske veze s Pjongjangom kako bi stekla utjecaj u Washingtonu, kao što je Peking imao u prošlosti", rekao je.
(Vijesti.ba)