Kada Amerikanci danas daju svoje glasove, oni sami ne biraju direktno predsjedničke kandidate.
Birači glasaju za konkurentne liste “elektora” koji će zauzvrat dati stvarne glasove za predsjednika i potpredsjednika 17. decembra. Zajedno, birači iz svih 50 država i Distrikta Kolumbija se upućuju na “Electoral College”.
Predsjednički kandidat koji osvoji većinu glasova u izbornoj noći ne mora nužno pobijediti u Bijeloj kući. Da bi osvojio predsjedništvo, kandidat mora osvojiti većinu glasova na Izbornom kolegijumu.
Evo kako radi Izborni kolegijum:
Electoral College se sastoji od 538 elektora koji predstavljaju svih 50 država i Distrikta Kolumbija.
Svaka država ima između tri i 54 elektorska glasa. Broj elektora iz bilo koje države određuje se zbrajanjem ukupnog broja američkih senatora i američkih predstavnika. (DC dobija tri elektorska glasa – broj koji bi imao da je država i minimalni broj elektora mogući za bilo koju državu.)
Kandidatu je potrebna većina elektorskih glasova – 270 – da bi pobijedio.
U 48 država i Distriktu Kolumbija, svi elektorski glasovi se dodjeljuju kandidatu koji osvoji veći broj glasova naroda u toj državi. Ovo je poznato kao sistem „pobjednik uzima sve“. Dvije države – Maine i Nebraska – ne dodjeljuju svoje elektorske glasove prema sistemu pobjednik uzima sve.
Nakon općih izbora, birači se sastaju u svojim državama prvog utorka nakon druge srijede u decembru kako bi odvojeno glasali za predsjednika i potpredsjednika. Ove godine birači će se sastati 17. decembra. Sastanak se obično održava u glavnom gradu ili zgradi državne kuće.
Rezultati elektorskog kolegijuma se broje i ovjeravaju na zajedničkoj sjednici Kongresa 6. januara.
Ključ u Pensilvaniji
Neki stručnjaci smatraju da je Keystone State najveća nagrada na mapi izbornog polja. Bila je preplavljena prekidima kampanje od strane Harrisa i Trumpa. Dvojica kandidata i njihovi kandidati su se tamo pojavili više od 50 od sredine jula.
Pensilvanija se pokazala ključnom na izborima 2020., kada je podržala Bidena. Uz Michigen i Wisconsin, bio je ključni fokus Harisove kampanje.
Trump je preživio prvi od dva pokušaja ubistva u Pensilvaniji. I on je tamo uporno vodio kampanju - a država je u središtu kontroverznog podjele gotovine biračima od strane njegovog pristalice Elona Muska.
Ekonomija je glavna tema ovdje, kao i na mnogim drugim mjestima. Inflacija je skočila širom zemlje pod Bidenovom administracijom, prije nego što se postepeno smanjivala.
Građani Pensilvaniji su daleko od jedinstvenih među Amerikancima jer osjećaju pritiske troškova života kao rezultat inflacije. Ali cijene namirnica su porasle brže u njihovoj državi nego u bilo kojoj drugoj, prema podacima dobavljača tržišnih informacija Datasembly.
Visoka inflacija mogla bi naštetiti Harrisu širom SAD-a jer ankete sugeriraju da je glasačima dala nepovoljan pogled na ekonomiju.
Trump je pokušao da napadne svoju suparnicu tako što je prikovao za Bidenovu ekonomiju - uprkos najnovijim zvaničnim podacima koji pokazuju godišnji rast od 2,8%.
(Vijesti.ba)