U SAD-u je u toku glasanje za novog predsjednika države, a ankete pokazuju da je trka veoma tijesna, sve najbitnije informacije možete pratiti uživo na portalu Vijesti.ba.
04:04 - Prema novim projekcijama CNN-a, Trump pobjeđuje u Montani i Utahu.
U Montani je osvojio četiri elektorska glasa, a Utahu šest elektorskih glasova.
Trump je trenunto na 172 elektora, a Harris 81.
03:56 - Trump pobijedit će u Louisiani, prema projekciji CNN-a, gdje osvaja osam elektorskih glasova.
Prema predviđanju CNN, Trump trenutno ima 161 elektora, a Harris 81.
03:42 - Prema dosadašnjim predviđanjima vodećih medijskih kuća Donald Trump je osvojio veći broj elektora nego Kamala Harris.
Prema projekcijama Associated Pressa, Trump trenutno ima 178 sigurnih elektora, dok ih Kamala Harris ima 99.
Prema projekcijama Reuters, Trump je na 162, dok je Harris na 81.
Projekcije BBC-a za sada donose Trumpu 162 elektora, a Harris 81.
Prema predviđanju CNN, Trump ima 154 elektora, Harris 81.
Radi se o analizama prema dosadašnjim zvaničnim rezultatima, prema kojim analitičari predviđaju moguće rezultate. Čekaju se konačni rezultati iz ključnih država, koji će donijeti prevagu.
03:37 - Kamala Harris pobijedila je u New Yorku, predviđa CNN, i osvojila 28 elektoralnih glasova.
Tako je trenutno prema predviđanju CNN: Trump ima 154 elektora, dok je Harris na 81.
03:33 - Zanimljivo predviđanje dolazio od Associated Pressa.
Prema projekcijama AP, Donald Trump trenutno ima 178 sigurnih elektora, dok ih Kamala Harris ima 99.
03:30 - Kako predviđa CNN, Haris je pobijedila u Illinoisu i Rhode Islandu.
U Illinoisu je na kocki 19 elektoralnih glasova, dok je u Rhode Islandu riječ o četiri elektoralna glasova.
Harris je trenutno na 53 elektora, dok je Trump osvojio 154.
03:25 - Istraživanje: Kineski nalozi šire ruske lažne vijesti o izborima u SAD-u
Ruska dezinformacija usmjerena na smanjenje povjerenja u američke izbore dobila je podršku u zadnji čas iz Kine, prema istraživanju laboratorije Digital Forensic Research pri Atlantskom savjetu.
Više na LINK-u.
03:10 - Prema projekcijama BBC-a, Harris je osvojila Delaware, i osvojila nova tri elektora.
03:05 - Prema novim projekcijama CNN-a Trump je osvojio još četiri države Wyomingu, Sjevernu Dakotu, Južnu Dakotu i Texasa.
Wyoming donosi tri elektorska glasa. Sjeverna Dakota donosi tri elektorska glasa. Južna Dakota donosi tri elektorska glasa. Dok Texas donosi 40 elektorskih glasova.
Trenutno je Trump osvojio 154 elektora, dok je Harris još uvijek na 27.
03:01 - U tri sata po našem vremenu zatvorila su se birališta u još 15 država:
Arizona - 11 elektora
Kolorado - 10 elektora
Iowa - 6 elektora
Kansas - 6 elektora
Louisiana - 8 elektora
Michigan - 15 elektora
Minnesota - 10 elektora
Nebraska - 5 elektora
Novi Meksiko - 5 elektora
New York - 28 elektora
Sjeverna Dakota - 3 elektora
Južna Dakota - 3 elektora
Texas - 40 elektora
Wisconsin - 10 elektora
Wyoming - 3 elektora
Arizona, Michigan i Wisconsin su ključne države koje bi mogle odlučiti ukupnog pobjednika.
03:00 - Donald Trump trenutno vodi u Georgiji, jednoj od ključnih saveznih država.
Prebrojano je 64% glasova. Trump trenutno ima 52.2%, a Harris 47.2%. Prednost se iz minute u minutu smanjuje.
02:33 - Prema projekcijama CNN-a, Donald Trump će pobijediti u Arkansasu, što mu donosi novih šest elektorskih glasova.
Prema trenutnim projekcijama Trump je trenutno osvojio 105 elektora, dok je Harris na 27.
02:27 - Prema novim projekcijama Donald Trump će pobijediti u Južnoj Karolini, što mu donosi novih devet elektora.
Trump je trenunto porastao na 99 elektora, dok Harris ostaje na 27.
02:22 - Bivši predsjednik Donald Trump izjavio je u utorak navečer da, ako pobijedi u Pennsylvaniji, pobjeđuje "u cijeloj utrci," dok je gostovao u emisiji na radiju u Philadelphiji i pozvao republikanske glasače da ostanu u redovima za glasanje.
Više na LINK-u.
02.10 - Od sedam ključnih država Trump za sada vodi u jednoj - Georgiji, dok Harris vodi u tri - Michiganu, Sjevernoj Karolini i Pennsylvaniji.
S obzirom na veliki broj glasova koji još treba prebrojati, rano je davati procjene pobjednika u ovim državama.
02:10 - Zatvorena birališta u 20 saveznih država.
Riječ je o Alabami, Connecticut, Delaware, Florida, Illinois, Kansas, Maine, Maryland, Massachusets, Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, Sjeverna Dakota, Oklahoma, Pennsylvanija, Rhode Island, Južna Dakota, Tennessee i Texas.
01:20 - Trump vodi u Georgiji sa 51 posto glasova.
Georgia je jedna od sedam ključnih država i nosi 16 elektora. Ostalih šest su Pennsylvania (19), Sjeverna Karolina (16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6).
U svim su predviđene tijesne utrke.
Podsjetimo, kada je Biden 2020. godine tijesno pobijedio u Georgiji, bio je prvi demokratski predsjednički kandidat koji je to uspio od bivšeg predsjednika Billa Clintona 1992. godine. Biden je pobijedio s 0.2 posto razlike, što je bila najmanja razlika u bilo kojoj državi. Trump je tada teško podnio gubitak, a Georgia je ubrzo postala žarište njegovih pokušaja da poništi rezultate glasanja.
01.16 - S projekcijama iz Indiane i Kentuckya koje osvaja Trump, te Vermonta koji osvaja Harris, trenutni omjer elektora je: Trump 19, Harris 3.
01:15 - Projekcije CNN-a kažu da je Trump dobio i Indianu koja donosi 11 elektora.
Trump je u vodstvu na Floridi za 6 posto. Florida donosi 30 elektora.
U Virginiji također vodi Trump, ali je prebrojan mali broj glasova.
01:10 - Birališta su sada zatvorena u Kentuckyu i Indiani, kao i u Južnoj Karolini, Vermontu, Virginiji i ključnoj "swing" državi Džordžiji.
Prema početnim rezultatima CNN-ovog izlaznog istraživanja među glasačima u Georgiji, otprilike 4 od 10 glasača smatraju ekonomiju najvažnijim pitanjem.
Manje od 3 od 10 glasača u Georgiji navode stanje demokracije kao glavni problem, oko 14% njih spominje abortus, oko 10% imigraciju, a manje od 5% spominje vanjsku politiku. To je u suprotnosti sa nacionalnim trendom, gdje je stanje demokracije glavni problem.
Glasači u Georgiji su podijeljeni u vezi s tim da li savezna pomoć od uragana ide onima kojima je najpotrebnija: nešto manje od polovine njih kaže da da, dok druga polovina smatra da nije. Većina u ovoj državi, skoro 6 od 10, ne odobrava rad predsjednika Joea Bidena, slično njegovim ocjenama među glasačima na nacionalnom nivou prema početnim rezultatima izlaznih anketa.
Glasači u Georgiji također su podijeljeni u vezi s tim kome više vjeruju u upravljanju krizom: potpredsjednici Kamali Harris ili bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu.
01:01- Projekcije CNN-a govore da Trump osvaja Kentucky koji nosi 8 elektora.
Kamal Harris osvaja Vermont koji donosi 3 elektora.
U Indiana koja donosi 11 elektora vodi Trump.
Za pobjedu na predsjedničkim izborima 2024. godine potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.
00:45 - Okružni tužilac odbacio Trumpove tvrdnje o varanju
Okružni tužitelj Philadelphije Larry Krasner je Trumpove tvrdnje o "masovnom varanju" nazvao neutemeljenima. Više na LINK-u.
00:37 - Po početnim rezultatima CNN-ovih izlaznih anketa, nešto veći broj birača ima pozitivan stav prema potpredsjednici Kamali Harris nego prema bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu. Oko 46% birača ima pozitivan stav prema Harris, dok nešto manji broj, oko 42%, ima pozitivan stav prema Trumpu, ali ne i prema Harris.
Otprilike 8% birača širom zemlje ima negativan stav prema oba kandidata, što je nešto više nego 2020. godine, ali manje nego 18% u 2016. godini.
Blizu polovine birača smatra da je Trump, ali ne Harris, previše ekstreman, dok oko 36% smatra da je samo Harris previše ekstremna. Oko 8% kaže da su oba kandidata previše ekstremna, dok 5% smatra da nijedan od njih nije.
Oko polovine birača reklo je da bi bili optimistični ili uzbuđeni ako Harris pobijedi, dok bi ostatak bio zabrinut ili uplašen. Slične brojke važe i za stavove prema Trumpovoj pobjedi. Sličan broj birača bio bi direktno uzbuđen zbog pobjede svakog od kandidata, ali više od trećine birača reklo je da bi se posebno bojali Trumpove pobjede, u poređenju s manje od 3 u 10 za Harris.
Ž00:35 - Bivši američki predsjednik Barack Obama oglasio se na X-u. Amerikancima je poručio da je potrebno vrijeme za prebrojavanje glasačkih listića.
“Bilo je potrebno nekoliko dana da se prebroje svi glasački listići u 2020. godini, a vrlo je vjerojatno da ni večeras nećemo znati ishod. Dakle, imajte na umu nekoliko stvari:
- Hiljade diljem zemlje danas vrijedno rade na izborima. Poštujte ih. Hvala im.
- Nemojte dijeliti stvari prije nego što provjerite izvore.
- Neka proces ide svojim tokom. Za prebrojavanje svakog glasačkog listića potrebno je vrijeme”, napisao je bivši američki predsjednik na X-u.
00:30 - Širom SAD-a će brojna biračka mjesta ostati otvorena zbog "opstrukcija". A dok je deset biračkih mjesta u Georgiji produžilo svoje radno vrijeme zbog lažnih dojava o bombama. Navedena biračka mjesta zatvorit će se u 19:45 sati po lokalnom vremenu (01:45 po evropskom vremenu).
00:23 - Preliminarni rezultati izlazne ankete koju je proveo Edison Research pokazuju da je 44% glasača širom zemlje reklo je da ima pozitivan stav o Donaldu Trumpu, u poređenju sa 46% njih koji su to izjavili 2020. godine. Širom zemlje je 48% birača izjavilo je da imaju pozitivno mišljenje o Kamali Harris, u poređenju sa 52% koji su isto rekli za Joea Bidena u izlaznom ispitivanju Edison Research-a 2020. godine, prenosi Reuters.
Prema ovim rezultatima je 73% birača širom zemlje izjavilo da misle da je demokratija u SAD-u ugrožena, dok je njih 25% reklo da je sigurna.
Oko 31% birača širom zemlje izjavilo je da im je ekonomija najvažniji faktor u odlučivanju kako glasati na predsjedničkim izborima, 11% je reklo imigracija, 14% pravo na pobačaj, 35% stanje demokratije, 4% vanjska politika.
Također je 45% birača širom zemlje izjavilo je da je finansijska situacija njihove porodice lošija nego prije četiri godine, u poređenju sa 20% koji su to rekli u izlaznom ispitivanju Edison Research-a 2020. godine. 24% je reklo da im je bolje nego prije četiri godine, u poređenju sa 41% u 2020, a 30% je reklo da im se finansijska situacija nije promijenila. Širom zemlje je 51% birača izjavilo je da više vjeruje Trumpu po pitanju ekonomije, a 47% je reklo da više vjeruju Harris.
00:15 - Pojedina birališta se zatvaraju u Sjedinjenim Američkim Državama.
Zatvorena su biralištima u Indiani i Kentucky. U obje države vodi Trump.
U Indiani koja nosi 11 elektora prebrojan je 1% glasova. Trump trenutno ima 70.7% glasova, a Harris 27.6%.
U Kentuckyju koji nosi osam elektora prebrojano je 1.9% glasova. Trump trenutno ima 65.1% glasova, a Harris 33.7%.
00:04 - Dvije trećine glasača na ovim izborima kažu da su barem donekle uvjereni da se ovogodišnji izbori provode pravedno i tačno, prema preliminarnim rezultatima CNN-ove nacionalne izlazne ankete, ali su stavovi duboko polarizovani.
23:43 - Otprilike tri četvrtine birača na nacionalnom nivou, uključujući oko 8 od 10 Trumpovih birača i dvije trećine Harrisovih birača, kažu da je njihov glas uglavnom bio u podršku njihovom kandidatu, a ne primarno motiviran željom da glasaju protiv svog protivnika, prema početnim rezultatima CNN-ove nacionalne izlazne ankete.
23:35 - Policijska uprava Philadelphia je za CNN izjavila da nisu upoznati na šta Trump misli u svom postu na Truth Socialu, u kojem tvrdi da je bilo “masovne prevarе” i nisu znali za bilo kakve probleme sa glasovanjem koji bi zahtijevali odgovor zakonodavnih organa.
„Mnogo se govori o masovnoj PREVARI u Philadelphiji. Prilazi policija!!!“, napisao je Trump na Truth Socialu danas, prenosi CNN.
Trump već godinama iznosi neutemeljene tvrdnje o prevarama na izborima u Philadelphiji. Ponovio je slične tvrdnje ranije ovog jeseni, rekavši na događaju u Pennsylvaniji u septembru, bez ikakvih specifičnih informacija, da “varaju u ovoj državi, posebno u Philadelphiji.”
23:33 - Objavljene su nove izlazne ankete CNN-a o tome šta građani misle o kvaliteti kandidata.
Trump:
- Sposobnost vođenja: 41%
- Može donijeti potrebnu promjenu: 39%
- Brine o ljudima poput mene: 9%
- Ima dobru procjenu: 7%
Harris:
- Dobra procjena: 35%
- Brine o ljudima poput mene: 28%
- Sposobnost vođenja: 21%
- Može donijeti potrebnu promjenu: 13%
23:30 - Prema orvi rezultatima izlaznih anketa koje je objavio BBC, birači su kao najvažnije pitanje prilikom odlučivanja za koga će glasati za predsjednika označili stanje demokratije.
Otprilike trećina ispitanika rekla je da je to njihov najveći prioritet od pet ponuđenih opcija. Ekonomija se našla na drugom mjestu, s tri od deset birača koji su je izabrali, prema ovim preliminarnim podacima.
Abortus i imigracija su bila sljedeća najvažnija pitanja, dok je spoljna politika bila najmanje odabrana opcija. Ekonomija je ranije bila na vrhu liste pitanja koja motiviraju birače i bila je prva u izlaznoj anketi na svakim predsjedničkim izborima od 2008. godine.
I dalje se nalazi unutar margine greške. Ovo su rani podaci i vjerovatno će se promijeniti kako budemo dobijali više rezultata izlaznih anketa tokom večeri iz cijele zemlje.
23:17 - Prve izlazne ankete koje je objavio CNN odnose se na raspoloženje Amerikanaca uoči izbora.
Radi se o ranim rezultatima izlaznih anketa koje kažu da 61 posto građana smatra da su najbolji dani SAD u budućnosti. Samo 41 posto građana podržava rad Bidena.
Otprilike tri četvrtine birača ima negativno mišljenje o trenutnom stanju u Sjedinjenim Američkim Državama, prema početnim rezultatima CNN-ove nacionalne izlazne ankete birača na ovogodišnjim predsjedničkim izborima.
Samo oko četvrtine sebe naziva entuzijastičnim ili zadovoljnim stanjem u zemlji, dok više od 4 od 10 nisu zadovoljni, a otprilike 3 od 10 su ljuti.
Međutim, birači ostaju uglavnom optimistični, s više od 6 od 10 koji smatraju da su najbolji dani Amerike tek pred nama, dok samo otprilike trećina smatra da su oni već prošli. Odobravanje predsjednika Joea Bidena je negativno na nacionalnom nivou, s otprilike 4 od 10 birača koji odobravaju njegov rad, dok većina ne odobrava.
23:15 - Pomoćnici potpredsjednice Kamale Harris očekuju i pripremaju se za mogućnost da Donald Trump pokuša prerano proglasiti pobjedu.
Razvijaju opcije za odgovore, ali ono što će na kraju učiniti zavisit će od načina i vremena Trumpovog poteza.
Dvojica savjetnika Harris rekli su za CNN da neće dozvoliti da Trumpove tvrdnje ostanu bez odgovora. Kampanja planira biti "veoma agresivna" u vezi s tim, rekao je jedan od pomoćnika za CNN.
Harris je spremna obratiti se večeras, a prema jučerašnjim informacijama, očekuje se da će dati izjavu bez obzira na to hoće li ishod izbora biti poznat ili ne. Međutim, pomoćnici upozoravaju da se ti planovi mogu promijeniti.
23:00 - Zvaničnici vjeruju da će rezultati u Pennsylvaniji i Michiganu stići brže nego 2020.
U Pennsylvaniji, guverner Josh Shapiro rekao je da je bilo milion zahtjeva manje da se glasa poštom i da je izborni zakon promijenjen kako bi se glasovi brojali bez prekida.
"Sve to skupa trebalo bi ubrzati brojanje", rekao je.
U Michiganu, državna sekretarka Jocelyn Benson rekla je za CNN: "Očekujte da će rezultati biti prije nego što su bili 2020. godine, što je tada bilo u srijedu u podne". Dodala je da je u državi moguć rekordan odaziv.
22:53 - Poznato je gdje će kandidati dočekati prve izborne rezultate.
Američka potpredsjednica, demokratska kandidatkinja za predsjednicu Kamala Harris, planira provesti izbornu večer na svom bivšem univerzitetu Howard u Washingtonu, rekla je za radio KDKA.
"Bit ću na svom univerzitetu, na Howardu", rekla je 60-godišnja političarka.
Harris prije toga planira večerati sa svojom porodicom i brojnim rođacima koji su stigli, dodala je.
Univerzitet Howard je jedno od historijskih crnačkih fakulteta u SAD-u te ga i danas većinom pohađaju Afroamerikanci.
A dok je bivši predsjednik Donald Trump vratio se u svoju rezidenciju Mar-a-Lag. Gdje će upravo dočekati rezultate, pozvano je nekoliko stotina gostiju.
CNN javlja kako će se Trump tokom večeri sastati s uskim krugom svojih glavnih saveznika i velikih donatora.
U međuvremenu hiljade drugih čekat će u obližnjem kongresnom centru, gdje bi Trump kasnije trebao održati govor. Trump je rekao novinarima da još nije napisao govor za tu prigodu, ali da se planira tamo pojaviti.
22:42 - Prvi rezultati današnjih izbora očekuju se u ponoć po vremenu u Bosni i Hercegovini, kada će se zatvoriti veći broj birališta u saveznim državama Kentucky i Indiana.
22.40 - Više od dvadeset država u pripravnosti je za slanje snaga Nacionalne garde u Washington ako bude potrebno nakon objave izbornih rezultata, saopćili su zvaničnici Nacionalne garde.
Nije podnesen nikakav službeni zahtjev za jedinice garde, no vladini zvaničnici pripremaju se za eventualno ponavljanje nasilja kakvo je viđeno 6. januara 2021. na Kapitolu.
Oko 25.000 pripadnika Garde iz cijele zemlje stiglo je u Washington u danima nakon nemira i zatvorilo grad za inauguraciju Joea Bidena.
Pukovnik Jean Paul Laurenceau, šef budućih operacija Ureda Nacionalne garde, rekao je u ponedjeljak kako nije jasno koliko će vojnika biti potrebno ili zatraženo na ovim izborima.
"Ovdje smo da podržimo Washington u održavanju, smještaju, prijevozu - svemu što im je potrebno za pripremu za ovu misiju", rekao je.
Evo kratkog pregleda dosadašnjih događanja na izborima u SAD-u:
- Glasanje je otvoreno u svim saveznim državama, uključujući Havaje kao posljednje.
- Donald Trump je glasao u Palm Beachu na Floridi, gdje je bio u pratnji supruge Melanije i izjavio da kampanji "ide jako dobro".
- Kamala Harris glasala je poštom prošle sedmice.
- Tehnički problemi prijavljeni su u okrugu Cambria, Pennsylvania, zbog problema sa skenerima za glasanje, što je dovelo do produženja vremena glasanja.
- U Georgiji je prijavljeno pet lažnih prijetnji bombama, što je izazvalo evakuacije na dvije lokacije, a dva biračka mjesta u okrugu Cobb bit će otvorena duže zbog kašnjenja. Državni sekretar Georgije izjavio je da prijetnje dolaze iz Rusije.
- Prve glasove dali su stanovnici Dixville Notcha u New Hampshireu u ponoć; rezultati su bili podijeljeni 3:3 za Harris i Trumpa.
- Ankete pokazuju da Harris vodi u Pennsylvaniji s manjom prednošću, kao i u Wisconsinu i Michiganu, dok Trump ima blagu prednost u Nevadi, Georgiji, Sjevernoj Karolini i Arizoni.
- Agenti FBI-a uhapsili su dvije osobe u Michiganu zbog prijetnji vezanih uz izbore, piše The Detroit News, a prenosi BBC.
Podsjećamo, glasači biraju između Kamale Harris i Donalda Trumpa. Smatra se da će rezultati glasanja iz Pensilvanije, Sjeverne Karoline, Džordžije, Michigena, Wisconsina, Arizone i Nevade odlučiti pobjednika ovih izbora. Više od 240 miliona Amerikanaca ima pravo glasa na predsjedničkim izborima.
Na predsjedničkim izborima, većina država u SAD-u redovno glasa za istu stranku, dok samo nekolicina "swing država" ima potencijalno neizvjestan ishod. Među njima su ključne Rust Belt države, države Srednjeg zapada - Pennsylvania, Michigan i Wisconsin - koje su nekada bile centar američke proizvodne industrije i dijele sličnu demografiju glasača.
Ove tri države su od 1992. glasale identično na svim izborima, a ukupno nose 44 elektora.
Ako predviđene države glasaju prema očekivanjima, Kamala Harris bi s 44 glasa izbornog kolegija došla do potrebnih 270, dok bi Trumpu trebalo još dodatnih 7 glasova. To znači da bi upravo Rust Belt mogao odlučiti ishod izbora.
(Vijesti.ba)