Njih dvojica će razgovarati o "glavnim prioritetima" za unutrašnju i vanjsku politiku, rekao je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan za CBS News. On dodaje da će predsjednik pozvati Trumpovu novu administraciju da ne napusti Ukrajinu, rekavši da bi to moglo izazvati još nestabilnosti u Evropi.
Sullivan kaže da će Bidenova glavna poruka novoizabranom predsjedniku biti njegova posvećenost osiguranju mirnog prijenosa vlasti, a on će također razgovarati s Trumpom o tome šta se dešava u Evropi, Aziji i na Bliskom istoku. Sullivan također kaže da će razgovarati o tome kako će se Trump pozabaviti ovim pitanjima kada bude na vlasti.
Salivan kaže i da će Bijela kuća potrošiti preostalih 6 milijardi dolara za Ukrajinu prije predsjedničke inauguracije Donalda Trumpa u januaru. On kaže da će glavni cilj Bidenove administracije u preostalim mjesecima biti "da Ukrajinu postavi na najjaču moguću poziciju na bojnom polju, tako da ona na kraju bude u najjačoj mogućoj poziciji za pregovaračkim stolom".
Ruski predsjednik Vladimir Putin zahtijevao je da Ukrajina ustupi velike dijelove teritorije kao preduslov za mirovne pregovore, dok je Kijev to odlučno odbio.
O bliskoistočnom sukobu, Sullivan kaže da očekuje napredak u naporima da se okončaju borbe u Gazi i južnom Libanu, te da se oslobode izraelski taoci koje drži Hamas.
"U jednom trenutku, izraelska vlada želi postići dogovor koji će vratiti svoje građane kući", kaže on.
BBC piše da ćemo kada čujemo ko će biti novi državni sekretar, dobiti bolju sliku o tome šta planira da uradi na vanjskoj politici – posebno o njegovom pristupu stvarima poput rata u Ukrajini.
Postoje dva sasvim različita puta koje bi mogao izabrati.
SAD su podržale Ukrajinu ogromnom količinom najsavremenijeg naoružanja. To je skupo. Donald Trump je obećao da će poboljšati američku ekonomiju, tako da bi ukidanje ili smanjenje te skupe obaveze - i potrošnja na domaćem tržištu - zadovoljilo njegovu bazu glasača.
Ali prošli put kada je bio predsjednik, uspio je postići neke zaista hrabre svjetske uspjehe. On je uspostavio vezu sa Kim Džong Unom iz Sjeverne Koreje nakon što je mandat započeo ratom riječi. Na Bliskom istoku, Abrahamov sporazum – kojim su Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein priznali i započeli diplomatske odnose s Izraelom – također je bio dostignuće na svjetskoj sceni, navodi BBC.
Da li bi pokušao da ih prati sa još jednim velikim procvatom i da postane čovek koji je uspio da okonča rat u Ukrajini? On je u pristojnim odnosima sa predsjednicima Zelenskim i Putinom, tako da nije nečuvena sugestija da bi mogao da posreduje u okončanju sukoba. Trenutno ne znamo koji će izbor napraviti. Ali nećemo morati dugo čekati da saznamo, zaključuje BBC.
(Vijesti.ba)