Ljekari, učitelji, građevinari i transportni radnici iz najvećih grčkih sindikata privatnog i javnog sektora pridružili su se protestu, koji je djelimično podstaknut dugotrajnim uticajem grčke dužničke krize 2009.-18. i visokim troškovima života.
"Svaki put kada odemo u supermarket i svaki put kada računi za struju porastu, doživimo male srčane udare. Želimo stvarne mjere protiv visokih cijena", kazao je Stratis Dounias, sudski službenik koji se pridružio maršu u Atini.
Demonstranti okupljeni na trgu Syntagma u centru Atine uzvikivali su "Prava radnika su zakon" i mahali transparentima na kojima je pisalo "Opći štrajk protiv rasta cijena".
Grčka se ekonomija oporavila od dužničke krize, ali plate zaostaju za evropskim prosjekom, bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku među najnižima je u Evropskoj uniji, dok su cijene dobara vrtoglavo porasle.
Mnogim su Grcima plate i penzije smanjene u zamjenu za spašavanje vrijedno 280 milijardi eura tokom dužničke krize, koja je za četvrtinu umanjila ekonomsku proizvodnju Grčke i skoro je izgurala zemlju iz eurozone.
Vlada desnog centra premijera Kyriakosa Mitsotakisa povisila je minimalnu mjesečnu bruto platu četiri puta otkako je preuzela vlast 2019., na 830 eura, a obećala je da će je podići na 950 eura do 2027. Povećala je i penzije.
Grci, međutim, kažu da povišice nisu dovoljne jer troškovi energije, hrane i stanovanja i dalje nadmašuju povišice plata i penzija, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)