Progresivni vremenski obrazac nad Sjevernim Atlantskim oceanom i Evropom nije ni blizu svog kraja, jer brojne plitke ciklone izlaze u evropski kontinent uz zonalni tok. Jedan intenzivan sistem sada se oblikuje na horizontu.
Zahvaljujući velikom blokirajućem visokom pritisku koji se razvija nad Atlantskim oceanom, vjetrovi će okrenuti na sjeverne i donijeti hladnu zračnu masu u zapadnu i centralnu Evropu, izazivajući intenzivnu zimsku oluju od petka do nedjelje. Mnoge će oblasti doživjeti jake kiše i snijeg, a lokalni uslovi za putovanja bit će otežani.
Slijedeći blokirani tok nad Sjevernim Atlantikom, dominantna značajka bit će značajan visok pritisak, uparen s dubokom ciklonom koja će se kretati iznad Velike Britanije prema Beneluxu, Njemačkoj i Alpama tokom vikenda. Intenzivno zimsko vrijeme bit će prisutno duž puta povezane fronte.
Tok između visokog i niskog pritiska omogućit će da se hladna zračna masa širi prema jugu zapadne i jugozapadne Evrope, uključujući sjeverozapadnu Afriku. To će donijeti novi snijeg u viša područja na Iberijskom poluotoku, Pirinejima i Alpama.
Glavna zanimljivost bit će brzo razvijajući atlantski storm koji će u petak ući u Irsku i Veliku Britaniju te se u subotu pretvoriti u veliki frontalni sistem koji će se proširiti širom zapadne Europe.
Velika zimska oluja će preći zapadnu i centralnu Evropu tokom vikenda, donoseći novi snijeg i zimske uslove za mnoga područja do početka sljedeće sedmice.
Velika zimska oluja se prognozira za Evropu kako progresivni obrazac nastavlja.
Visok pritisak u gornjim slojevima atmosfere oblikovat će vremenski obrazac tokom vikenda do početka sljedeće sedmice. Blokirani zonalni tok izazvat će hladnu intruziju iz Arktičkog područja u zapadnu Evropu.
Duboka ciklona će se pojaviti u zapadnoj Evropi u petak, intenzivirajući se i produbljujući tokom subote i nedjelje dok se pomiče prema centralnoj Evropi i Alpama.
Na površini, brzo produbljujući sistem niskog pritiska kretat će se kroz Irsku i Veliku Britaniju u subotu.
Bit će to vrlo veliki sistem koji će dominirati evropskim kontinentom do sredine sljedeće sedmice. Ove dvije velike značajke rezultirat će intenzivnim gornjim vjetrovima između Atlantskog blokirajućeg visokog pritiska i duboke ciklone u centralnoj Evropi, prolazeći kroz osnovu ciklone.
Sljedeći grafikon prikazuje intenzitet uspostavljenog zonalnog toka za vjetrove na nivou geopotencijala od 500 hPa, otprilike 8 km iznad tla. Jezgra strujanja povezena je s polarnim strujanjem koje dolazi sjevernije.
Velika ciklona omogućit će da arktička zračna masa prodre u zapadnu Evropu kroz početak vikenda, postupno se šireći prema jugu početkom sljedeće sedmice.
Velika hladna masa ostat će na mjestu nekoliko dana, stvarajući uslove za oborine koje će u mnogim regijama prelaziti u snijeg.
Početak petka, atlantski storm izlazi sa zapada prema Irskoj i Velikoj Britaniji, dok se centralni pritisak produbljuje u niski 980 hPa. Frontalni sistem brzo će proći kroz regiju, uz jake kiše i olujne vjetrove blizu centra. Najveće brzine vjetra mogu doseći oko 90-120 km/h kroz južnu Veliku Britaniju.
Neki snijeg bit će moguć na sjevernoj strani ciklone tokom petka popodne do ranih noćnih sati preko sjeverne Velike Britanije i Škotske.
Do subote ujutro, sistem će rasti i postati veći kako sazrijeva. Njegov centralni tlak past će ispod 980 hPa dok se kreće kroz Benelux. Snijeg će se proširiti na južnu Skandinaviju dok hladna fronta bude gurnuta prema Alpama.
Velika hladna zračna masa proširit će se u sistemu kroz Irsku i Veliku Britaniju prema Francuskoj do subote, unoseći zimske pljuskove i snijeg lokalno. Jaki vjetrovi puhat će širom zapadne Evrope kroz nedjelju.
Sekundarna ciklona formira se ispod duboke ciklone nad Alpama, intenzivirajući zimsku oluju za tu regiju
Značajna geopotencijalna anomalija razvija se u nedjelju i ponedjeljak dok se visok tlak nad Sjevernim Atlantom i duboka ciklona nad centralnom Evropom pojačavaju. Ovdje će se uspostaviti velika kontrastna zona između dvije velike značajke.
Duboki vrtlog u centralnoj Evropi bit će ogroman, stvarajući zimsku oluju za alpsku regiju ispod.
Kao rezultat toga, izuzetno visoki pritisak na površini bit će prisutan nad Atlantskim oceanom, dok će centralni pritisak doseći oko 1050 hPa između Velike Britanije i Islanda.
Dalje prema jugoistoku, nad centralnom Evropom, nastat će duboki sekundarni sistem niskog pritiska ispod vrlo hladnih gornjih slojeva.
To će intenzivirati frontalni sistem koji prelazi Alpe, sjeverni Mediteran i sjeverne Balkanske regije. Hladna fronta pretvorit će kišu u snijeg od kasne subote u nedjelju ujutro, od sjevera prema jugu preko Alpa.
Očekuje se da će snijeg značajno pasti u Austriji i dijelovima Slovenije
Neki snijeg bit će prognoziran za alpsku regiju tokom sljedećih pet dana, od jugoistočne Francuske do Švicarske, Austrije i Slovenije. Dok će sistem postepeno slabiti kako se pomiče prema jugu u ponedjeljak, snijeg će se razviti i duž planinskog lanca Dinarske planine na zapadnom Balkanu.
Snijeg će vjerovatno akumulirati i u južnoj Njemačkoj, Češkoj i Slovačkoj početkom sljedeće sedmice.
Hladni uslovi uspostavljeni između velikog atlantskog visokog pritiska i dubokog niskog pritiska nad centralnom Evropom održat će hladno vrijeme u jugozapadnoj Evropi do sredine sljedeće sedmice, s najhladnijim anomalijama u utorak i srijedu.
Dani će biti mnogo hladniji od normalnog u Španiji, Portugalu i Francuskoj.
(Vijesti.ba)