07.12.2024 / 18:00 BiH - Zelena transformacija

Tuzla teži ka energetskoj tranziciji: Iako je zagađenje smanjeno, i dalje je visoko

Tuzla teži ka energetskoj tranziciji: Iako je zagađenje smanjeno, i dalje je visoko
Foto: Vijesti.ba
Da bi smanjili zagađenje zraka i energetsko siromaštvo građana Tuzle, grad i nevladine organizacije pokrenule su niz koraka prema tom cilju.

Zelena transformacija Tuzle, inicijativa je koja je okupila devet nevladinih organizacija u ovom gradu. Udruženje Front slobode, Centar za ekologiju i energiju, Omladinski pokret Revolt, Mreža aktivnih zajednica, Forum građana Tuzla, Fondacija tuzlanske zajednice, Centar za razvoj i podršku, Udruženje za razvoj NERDA i Udruženje CENSOR zajedno rade na tome da Tuzla bude energetski efikasniji grad. Kada su u pitanju gradovi okruženja, Tuzla je danas lider energetske efikasnosti, dok za evropskim gradovima dosta zaostaje.

„Mi moramo insistirati na podršci viših nivoa vlasti, od kantona pa do FBiH. Ovdje danas imamo situaciju da i bogati teško odlučuju da investiraju u energetsku efikasnost i korištenje obnovljivih izvora energije, a da ne govorimo o onim siromašnim“, kazala je Džemila Agić, iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla.

U vremenu energetske tranzicije, porasta broja energetski siromašnih domaćinstava, povećanja cijene energije, problema sa isporukom električne i toplotne energije, zagađenja zraka i slično, dovedena je u pitanje energetska sigurnost svih građana Tuzle.

„Energetska sigurnost građana podrazumijeva mogućnost pristupa energiji. Da je mogu platiti, da imaju topao dom, da imaju kontinuiran pristup energiji. Mi smo danas energetski nesigurno društvo“, dodala je Agić.

Energetska nesigurnost za posljedicu ima i ogromno zagađenje zraka. Tuzla je godinama među liderima u regiji po zagađenju zraka. Promjena na bolje ima, ali su spore.

„Energetsko siromaštvo je direktno povezano sa zagađenjem zraka. Što su ljudi siromašniji oni sve više zagađuju, jer ne mogu izolirati kuću, pa onda više lože ugalj i drva, ne mogu kupiti pelet pa lože ono što imaju i što je jeftinije. To je sve povezano sa zagađenjem zraka. Ono što je dobra vijest je to da građani poduzimaju određene mjere energetske efikasnosti. Ide na bolje svakako“, zaključila je Agić.

Iako tranzicija ide, ona je spora i još uvijek nema podršku svih nivoa vlasti ali i građana. Zbog bržeg rješavanja ekoloških problema koje evidentno danas imamo, neophodna je saradnja svih.

"Uz zabrinutost zbog uticaja zagađujućih izvora energije, posebno termoelektrana na ugalj, Front Slobode apeluje na vlasti i energetski sektor da ubrzaju ulaganja u obnovljive izvore energije, poput solara i vetra, i podrže prelazak na decentralizovanu energetsku mrežu.

Bez participacije građana i odgovornosti donosilaca odluka, energetska tranzicija može postati još jedan projekat koji zanemaruje potrebe lokalnih zajednica. Zahtjevamo planiranje zasnovano na nauci,socijalnoj pravdi i međugeneracijskoj solidarnosti. Pozivamo sve nivoe vlasti, privatni sektor i građane da sarađuju u izgradnji energetski sigurne i održive Tuzle, jer je budućnost naše zajednice u našim rukama", rekao je Adnan Gavranović, predsjednik UG Front slobode.

Grad Tuzla je krajem novenbra zvanično započeo proces izrade Strategije zelene tranzicije, čime se potvrdilo opredjeljenje Gradske uprave prema zaštiti okoliša, čistom zraku i korištenju obnovljivih izvora energije.

Ovaj značajan projekt realizuje se u okviru programa “Strateški pristup zelenoj tranziciji – SAGT”, u partnerstvu s Regionalnom razvojnom agencijom iz Maribora, JP BIT Centar Tuzla i uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).

Strategija će obuhvatiti jasne smjernice za unapređenje stanja okoliša, povećanje energetske efikasnosti i održivi razvoj tokom narednih deset godina. Gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić, istakao je da je Tuzla još 2019. godine bila pionir u Bosni i Hercegovini u oblasti energetske efikasnosti.

“Tuzla je 2019. godine, kroz četiri linije podrške, krenula sa sufinansiranjem ugradnje toplotnih pumpi, utopljavanja objekata, peći na pelet i priključenje na sistem centralnog grijanja. Danas pravimo novi iskorak, predvodeći zelenu tranziciju i postavljajući temelje za čišći zrak i zdraviju okolinu. Ovo je prilika da udružimo napore na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, jer zagađeni zrak ne poznaje granice.”, kazao je Lugavić.

Izrada strategije nije samo potvrda odgovornosti, već i ulaznica za buduće investicije, jer Evropska unija i drugi donatori uslovljavaju finansijsku podršku postojanjem usklađenih strateških dokumenata. Grad Tuzla planira koristiti vlastita sredstva, ali i aplicirati na fondove Evropske unije i bilateralnih donatora za realizaciju projekata zelene tranzicije.

Ovo je prvi korak u višegodišnjem procesu koji će, prema riječima gradonačelnika Lugavića, doprinijeti ostvarenju ciljeva smanjenja emisije CO2 do 2050. godine, u skladu s evropskim standardima i globalnim prioritetima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo