Grinje, koje obitavaju u našim domovima, izuzetno su male, s veličinom od tek četvrtine milimetra.
One ne žive na ljudima, već na okolnim predmetima, hraneći se mrtvim stanicama kože ljudi i kućnih ljubimaca. Idealan prostor za njihov život čine topla i vlažna mjesta, poput posteljine, tepiha i drugih tekstilnih površina u kući.
Iako grinje same po sebi nisu alergeni, njihov izmet i raspadajuća tijela glavni su uzročnici problema. Svaka grinja dnevno proizvede oko 20 grama izmeta, a s obzirom na njihov broj, nakuplja se velika količina u domu.
Prema istraživanju koje je proveo britanski NHS Trust, nakon dvije godine korištenja, trećina težine jastuka može biti sastavljena od živih i mrtvih grinja, njihovog izmeta, mrtvih stanica kože i bakterija. Isto istraživanje navodi kako madrac tokom deset godina može udvostručiti svoju težinu zbog nakupljanja izmeta i raspadnutih tijela grinja.
"Institut za kvalitetu i učinkovitost zdravstvene skrbi u Kölnu otkrio je da se izmet grinja manji od 10 mikrona može udahnuti i taložiti u plućnim alveolama, što izaziva alergijske reakcije različitog intenziteta," navodi se u istraživanju. Dodatno, alergije koje izazivaju grinje nisu sezonskog karaktera, već traju cijele godine.
Stručnjaci, ipak, tvrde da je problem moguće riješiti uz jednostavne korake. Jedan od ključnih savjeta jeste redovno mijenjanje jastuka i madraca. Iako se nekada smatralo da madraci traju cijeli život, preporučuje se njihova zamjena svakih osam godina, dok bi jastuke trebalo mijenjati već nakon dvije godine.
Produžiti vijek trajanja madraca i jastuka moguće je pravilnim održavanjem. Redovno pranje i mijenjanje posteljine, barem jednom sedmično, značajno pomaže, dok se jastučnice preporučuju mijenjati čak i češće. Također, smanjenjem vlažnosti zraka u domu ispod 55 posto, uz pomoć odvlaživača zraka ili ventilatora, možete otežati uvjete za život grinja.
Kućni ljubimci trebali bi biti isključeni iz spavaće sobe, kako bi se smanjilo nakupljanje mrtvih stanica njihove kože i dlaka, što dodatno hrani grinje. Tepisi u spavaćim sobama nisu preporučljivi, no ukoliko ih imate, redovno ih čistite. "Uklanjanjem viška vlažnosti i prašine iz spavaće sobe, značajno smanjujete rizik od problema povezanih s grinama," savjetuju stručnjaci.
(Vijesti.ba)