Bila je to prva u nizu presuda kojima je utvrđeno postojanje sistemske diskriminacije u Ustavu Bosne i Hercegovine, kao i u nizu zakona koji Ustav koriste kao pravni osnov.
Do danas nijedna od presuda nije implementirana.
I dalje, prema Ustavu i Izbornom zakonu BiH, samo pripadnici konstitutivnih naroda mogu biti izabrani u Predsjedništvo i Dom naroda BiH.
Implementacija presude „Sejdić-Finci“, ali i ostalih presuda Evropskog suda za ljudska prava, jedan od ključnih uslova koji BiH mora ispuniti na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Dervo Sejdić i Jakob Finci naglašavaju da ova diskriminacija nije samo pravni problem, već i ozbiljan politički i društveni izazov koji ometa pravičnost i jednakost za sve građane BiH.
Vijeće Evropske unije protekle je sedmice pozvalo BiH na osiguravanje usklađenosti svih usvojenih zakona s standardima EU i preporukama Venecijanske komisije. Vijeće je ponovo naglasilo važnost ustavnih i izbornih reformi, pozivajući na eliminaciju diskriminacije i nejednakosti u izborima. Poseban naglasak stavljen je na rješavanje slučaja Sejdić-Finci i povezanih presuda Evropskog suda za ljudska prava. Ove reforme, kako se navodi, moraju biti sprovedene kroz inkluzivan proces temeljen na stvarnom dijalogu.
Iako se gotovo svi deklarativno zalažu da se ispravi diskriminatorski odnos, do sada političke elite nisu našle način ili nisu imale volje da ih izmijene. Procjenjuje se da se oko 12 posto stanovništva u BiH ne može kandidovati za državne funkcije upravo zbog odredbi u Ustavu koje ne prepoznaju ostale i manjinske narode.
(Vijesti.ba)