Buhač je kazala da je kolektivni ugovor s prosvjetnim radnicima na snazi te da su vođeni višestruki razgovori kako bi se unaprijedio njihov materijalni položaj.
- Slažemo se da situacija nije dobra i ponudili smo sve što je u okviru naših mogućnosti. No, kako bismo ušli u pravni okvir pregovaranja, potrebno je da sindikati dostave inicijativu za izmjenu i dopunu Kolektivnog ugovora s konkretnim prijedlozima, što oni, nažalost, odbijaju - kazala je Buhač.
Govoreći o pravnim aspektima štrajka, Buhač je pojasnila da je Općinski sud u Mostaru donio presudu kojom je štrajk proglašen nezakonitim. Međutim, naglasila je da ta presuda nije pravomoćna i da sindikati imaju pravo žalbe u roku od 15 dana.
– U kontekstu svih zbivanja morali smo tražiti pravnu zaštitu, jer smo odgovorni za pravno funkcionisanje kantona - dodala je.
Uz ovu presudu, Buhač je podsjetila na prethodne pravne procese. Privremena mjera obustave štrajka koju je u septembru donio Općinski sud, kasnije je poništio Kantonalni sud, ali je potom i ta odluka vraćena na odlučivanje nižoj instanci.
– Jutros je održano ročište vezano za privremenu mjeru, a odluka se očekuje u roku od pet dana - rekla je Buhač.
Uprkos pravnim izazovima, predsjednica Vlade HNK-a istakla je da su i dalje otvoreni za pregovore te je uputila poziv sindikatima da sjednu za stol i nađu zajedničko rješenje. Istakla je da žele osigurati „bolju situaciju za prosvjetne radnike i druge budžetske korisnike, ali i finansijsku stabilnost te vladavinu prava u Kantonu“.
(Vijesti.ba / FENA)