Kineske banke, koje su nekada bile ključni posrednici u ruskoj trgovini, značajno su smanjile transakcije zbog straha od gubitka pristupa američkim financijskim tržištima. Do sredine 2024. otprilike 80% ruskih plaćanja u kineskim juanima navodno je bilo odbijeno ili vraćeno.
Ovaj zaokret slijedi zakonodavne promjene u Rusiji koje dopuštaju korištenje kriptovaluta u vanjskoj trgovini kako bi se ublažio utjecaj sankcija. Moskva je prihvatila kriptovalute, uključujući legalizaciju rudarenja bitcoina.
Ruski ministar financija Anton Siluanov potvrdio je tokom intervjua za kanal Rusija-24 da se domaće izrudaren bitcoin sada koristi u vanjskoj trgovini u okviru eksperimentalnog okvira.
"Takve transakcije već se odvijaju", rekao je Siluanov, naglašavajući da bi digitalne valute mogle postati ključni alat u međunarodnim plaćanjima.
Sankcije su značajno ograničile ruski pristup tradicionalnim financijskim tržištima. I SAD i EU zabranili su izvoz dolara i eura u Rusiju u martu 2022., smanjujući njihovu upotrebu u trgovini.
Kineski juan u početku je ispunio tu prazninu, postavši najtrgovanija strana valuta u Rusiji. Međutim, proširene američke sankcije, usmjerene na financijske institucije koje posluju s Rusijom, dodatno su ograničile mogućnosti plaćanja.
Rusija i Kina navodno su razgovarale o trgovini temeljenoj na direktnoj razmjeni dobara kao još jednom mehanizmu za prevladavanje izazova povezanih sa sankcijama, izvijestio je Reuters ranije u augustu.
(Vijesti.ba)