Bivši predsjednik Francuske Nicolas Sarkozy danas je na suđenju zbog navodnog ilegalnog financiranja svoje predsjedničke kampanje 2007. godine od strane vlade pokojnog libijskog lidera Moammara Gadafija.
Takozvani "Libijski slučaj", najveći i možda najšokantniji od nekoliko skandala koji su uključivali Sarkozya, predviđa se da će trajati do 10. aprila, a presuda se očekuje kasnije.
Sarkozy (69) suočava se s optužbama za pasivnu korupciju, ilegalno financiranje kampanje, prikrivanje pronevjere javnih sredstava i kriminalno udruživanje, za što mu prijeti do 10 godina zatvora. Sarkozy, koji je bio predsjednik od 2007. do 2012. godine, negira bilo kakvu krivicu, piše AP.
Na suđenju će biti i 11 drugih optuženika, uključujući tri bivša ministra. Franco-libanski biznismen Ziad Takieddine, koji je optužen da je igrao ulogu posrednika, pobjegao je u Liban i ne očekuje se da će se pojaviti na sudu u Parizu.
Sarkozy se raduje suđenju "s odlučnošću", izjavio je njegov advokat Christophe Ingrain.
"Nema libijskog financiranja kampanje", stoji u izjavi. "Želimo vjerovati da će sud imati hrabrosti objektivno razmotriti činjenice, bez vođenja teorijom koja je otrovala istragu."
Navodni dogovor Gadafija Slučaj je izbio u martu 2011. godine, kada je libijska novinska agencija izvijestila da je Gadafijeva vlada financirala Sarkozyovu kampanju iz 2007. Gadafi je u intervjuu rekao: "Zahvaljujući nama, on je došao na vlast. Pružili smo mu sredstva koja su mu omogućila pobjedu", bez navođenja bilo kakvog iznosa ili drugih detalja.
Sarkozy, koji je 2007. godine dočekao Gadafija u Parizu s velikim počastima, postao je jedan od prvih zapadnih lidera koji je pozvao na vojnu intervenciju u Libiji u martu 2011. godine, kada su pro-demokratski protesti zahvatili arapski svijet. Gadafi je ubijen od strane opozicijskih boraca u oktobru iste godine, čime je okončana njegova četiri desetljeća duga vladavina u Sjevernoj Africi.
Godinu dana kasnije, francuski online novinski portal Mediapart objavio je dokument koji se navodno odnosi na napomenu libijskih obavještajnih službi, u kojem se spominje Gadafijev dogovor o pružanju 50 miliona eura za financiranje Sarkozyove kampanje.
Sarkozy je snažno odbacio ove optužbe, nazivajući dokument "očitim falsifikatom" i podnio prijave za falsifikaciju, prikrivanje i širenje lažnih vijesti.
Međutim, francuski istražni suci su 2016. godine izjavili da dokument ima sve karakteristike autentičnog, iako nema definitivnih dokaza da je takva transakcija izvršena.
Službeni trošak Sarkozyove kampanje 2007. godine bio je 20 miliona eura.
Optužbe za utjecanje na svjedoke Francuski istražitelji detaljno su ispitali brojne posjete Libiji koje su obavili ljudi bliski Sarkoziju, tadašnjem ministru unutrašnjih poslova, između 2005. i 2007. godine, uključujući njegovog šefa kabineta Claudea Guéanta. Također su primijetili brojne sastanke između Guéanta i Takieddinea, ključnog aktera u velikim francuskim vojnim ugovorima u inozemstvu.
Istraga je dobila na značaju kada je Takieddine 2016. godine izjavio za Mediapart da je dostavio tri kofera s milijunima u gotovini libijskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Međutim, Takieddine je četiri godine kasnije povukao svoju izjavu.
Od tada je pokrenuta zasebna istraga o navodnom utjecanju na svjedoke jer istražitelji sumnjaju na pokušaj vršenja pritiska na Takieddinea kako bi očistili Sarkozyja. Sarkozy i njegova supruga, bivša supermodel Carla Bruni-Sarkozy, suočili su se s preliminarnim optužbama jer su financijski tužitelji naveli da je bivši predsjednik "imao koristi od koruptivnog utjecaja" na Takieddinea.
11 drugih optuženih Ostali optuženici su tri bivša francuska ministra, uključujući Guéanta, i bivši savjetnik blizak Sarkozyju.
Poput Takieddinea, franco-alžirski biznismen Alexandre Djouhri optužen je da je bio posrednik.
Slučaj također uključuje Gadafijevog bivšeg šefa kabineta i blagajnika Bashira Saleha, koji je potražio azil u Francuskoj tijekom libijskog građanskog rata, a potom se preselio u Južnu Afriku, gdje je preživio pokušaj ubistva 2018. godine, prije nego što se smjestio u Ujedinjene Arapske Emirate.
Među optuženima su i dva saudijska milijardera, bivši izvršni direktor Airbusa i bivši bankar koji su optuženi da su igrali ulogu u navodnim transferima novca.
Shukri Ghanem, Gadafijev bivši ministar nafte koji je također bio osumnjičen, pronađen je mrtav u Dunavu u Beču 2012. godine u nejasnim okolnostima. Francuski istražitelji uspjeli su pronaći Ghanemov dnevnik, za koji se vjeruje da dokumentira isplate koje je Libija napravila.
Gadafijev šef obavještajnih službi i šogor Abdullah al-Senoussi izjavio je istražnim sucima da su zaista bili pruženi milijuni za podršku Sarkozyjevoj kampanji. Optužen za ratne zločine, sada je zatvoren u Libiji.
Sarkozy osuđen u 2 druga slučaja Sarkozy je već osuđen u dva druga skandala — no "Libijski slučaj" čini se da bi mogao značajno utjecati na njegovu političku ostavštinu.
Najviši francuski sud, Sud za kasaciju, prošlog mjeseca potvrdio je presudu Sarkozyju za korupciju i trgovinu utjecajem dok je bio na čelu države. Osuđen je na godinu dana kućnog pritvora s elektronskom narukvicom. Slučaj je otkriven nakon što su istražni suci prisluškivali telefonske razgovore tijekom istrage o Libiji.
U februaru prošle godine, apelacijski sud u Parizu osudio je Sarkozyja zbog ilegalnog financiranja njegove neuspjele ponovne izborne kampanje 2012. godine.
(Vijesti.ba)