Tada vjernici obilježavaju dan rođenja Isusa Hrista, a prethodi mu Badnji dan i Badnje veče.
Badnji dan i Božić su nerazdvojni, ne samo zato što dolaze jedan poslije drugog, već i zato što se dopunjavaju u vjerovanjima i običajima, a božićne čestitke nisu samo formalnost, već duboko ukorijenjena tradicija. Ipak, česte su dileme kako se najpravilnije čestita ovaj praznik.
Badnji dan je posljednji dan božićnog posta, tad se seče i pali badnjak.
Prema narodnom običaju, muškarac koji je ranom zorom pošao u šumu po badnjak, prije sečenja drvetu čestita praznik sa „Dobro Badnje jutro“ i moli da donese zdravlje i sreću porodici. Badnjak se u kuću unosi tek s prvim mrakom i trebalo bi da okupi cijelu porodicu.
Domaćin kuca na vrata, a kada ukućani pitaju „ko je?“ odgovara „Badnjak vam dolazi u kuću“.
„Dobro veče badnjače!“, izgovara domaćica dok otvara vrata.
„Sretno vam Badnje veče“, odgovara domaćin unoseći ga u kuću.
„Bog ti dobro dao i sreće imao“, otpozdravljaju ukućani.
Ipak, danas čestitamo jednostavnim pozdravom „sretan Badnji dan“, odnosno uveče „sretno Badnje veče“.
Tokom najradosnijeg hrišćanskog praznika, vjernici treba zaboravljaju na „dobar dan“, već se sa svima pozdravljaju riječima „Mir Božji, Hristos se rodi!“.
Uobičajeni božićni pozdrav je: „Hristos se rodi“, a odgovara se: „Vaistinu se rodi“. Prema crkvenim učenjima, ovako se pozdravlja sve od Božića do Bogojavljenja, 19. januara.
Takođe, pravilno je i jednostavno: „Sretan Božić“.
Običaj je da se Božić čestita porodici i najbližim prijateljima, a u posljednje vrijeme posebno su popularne božićne poruke koje se dijele na društvenim mrežama – zato je možda važno podsjetiti da se Božić piše velikim slovom („Sretan Božić“), dok se božićni praznici pišu malim slovom („Sretni božićni praznici“). Ako pišete “Mir božji, Hristos se rodi”, pravopis dozvoljava i „božji“ i „božiji“, a odgovara se sa: “Vaistinu ili „uistinu“ se rodi”.
(Vijesti.ba)