10.01.2025 / 07:44 Regija - Žestoka kritika

Hrvatski mediji o danu RS: Podsjetili Čovića na 2019.

Hrvatski mediji o danu RS: Podsjetili Čovića na 2019.
Foto: Vijesti.ba

Iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine čak dva puta, prije točno deset godina, 2015., a potom i 2019., donio odluku da je obilježavanje 9. januara kao Dana državnosti srpskog entiteta u BiH - Republike Srpske - neustavno i nelegalno, tamošnje vlasti to uporno ignorišu, piše Jutarnji.hr.

"No, ne "prkose" tome samo vlasti Republike Srpske, pogotovo capo di tutti capi entiteta Milorad Dodik, nego i Željka Cvijanović, srpska predstavnica u Predsjedništvu BiH koja bi morala poštovati Ustav države kojoj je šefica. Tu je i najveći dio tamošnje nazovioporbe, poput šefa Partije demokratskog progresa (PDP) Branislava Borenovića čija se čestitka ne razlikuje puno od Dodikove, a na tu se odluku "prave Toše" i najviši politički organi i dužnosnici Srbije.

Naime, iako srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić stalno govori da podržava integritet BiH, počeo je čestitku u povodu tog nezakonitog Dana državnosti navodeći da je Republika Srpska "za vječnost rođena", a uz čestitku je objavio srpsku državnu zastavu. "Nepokolebljiva i nepobjediva, za vječnost rođena! Sretan ti rođendan, Republiko Srpska", entuzijastično je naveo Vučić kojemu je ova proslava došla kao malo zaborava nakon nelagodna dva mjeseca protesta. Time je Vučić, bez obzira na to što govori, zapravo poslao izravnu poruku da ne poštuje i ne priznaje državnopravni i teritorijalni integritet BiH te svojim djelom pokazao kakvo je njegovo mišljenje o državi BiH, stalnim prijetnjama Milorada Dodika o separiranju Republike Srpske, pa i njezinu priključenju Srbiji. I da je RS dio "srpskog svijeta", odnosno da je deklaracija tzv. Svesrpskog sabora iz prošle godine (naziva se još Sporazum Vučić - Dodik - Mandić) kontinuitet srpske velikodržavne politike jer ugrožava suverenitet Bosne i Hercegovine.

U povodu toga na sarajevskom univerziteteu održava se i skup pod nazivom "Instrumentalizacija i politizacija nacionalnih prava: deklaracija ‘Svesrpskog sabora‘ kao kontinuitet velikodržavne politike". Osnovni je cilj skupa, kako navodi portal Slobodna Bosna, detaljna analiza izazova koje sporna deklaracija postavlja pred suverenitet Bosne i Hercegovine, uz "formuliranje konkretnih preporuka za adekvatan odgovor na državne, regionalne i međunarodne izazove". No, u Banju Luku su, bez obzira na to, pristigle jake snage trenutačno uzdrmanog srbijanskog režima, osim njegova vožda Aleksandra Vučića - kako bi u Beogradu ipak ostao netko tko će paziti na nepredvidive i odmetnute studente.

U hramu Hrista spasitelja u Banjoj Luci poglavar Srpske pravoslavne crkve, patrijarh Porfirije, održao je "svečanu" liturgiju, što je također znak da SPC ima važnu ulogu u Vučićevu, Dodikovu i Mandićevu podgrijavanju velikosrpskih programa koji ugrožavaju susjedne zemlje i narode. Premda je ministar obrane BiH Zukan Helez odbio dati suglasnost za prelet zrakoplova ili helikoptera Srpske vojske, na banjolučki aerodrom su ipak na manifestaciju pristigli šef srbijanske vlade Miloš Vučević, šefica srbijanske Skupštine Ana Brnabić, potpredsjednik vlade i jedan od ključnih promotora "srpskog svijeta" Aleksandar Vulin te brojni srbijanski ministri i zastupnici vladajućeg SNS-a, pokazujući da se RS tretira kao nekakva izdvojena enklava ili provincija Srbije, potpuno zanemarujući državu Bosnu i Hercegovinu. Uz Miloša Vučevića prepričava se i jedna zgodna anegdota koja pokazuje njegov stupanj obrazovanosti. Naime, u svom govoru na svečanoj akademiji stihove Alekse Šantića, koje je pritom citirao, pripisao je Đuri Jakšiću zbog čega su ga u Srbiji ismijavali na društvenim mrežama.

U povodu protupravnog praznika oglasio se i američki ambasador u BiH Michael J. Murphy. Rekao je da se radi o "neustavnom prazniku" te da su prema članku 3. Daytonskog ustava "svi entiteti dužni u potpunosti poštovati odluke institucija Bosne i Hercegovine, uključujući obvezujuće i konačne presude Ustavnog suda. Nepoštovanje ovih odluka predstavlja kazneno djelo prema Kaznenom zakonu BiH", objavljeno je iz Ambasade SAD-a u BiH. Isto tako, navodi Slobodna Bosna, Washington "očekuje da će organi za provođenje zakona i pravosuđe poduzeti brze i odlučne mjere kako bi istražili sve prekršaje zakona u vezi s obilježavanjem Dana Republike Srpske 9. siječnja". I iz Bruxellesa su pozivali RS "da odbaci provokativnu retoriku". "EU naglašava obvezu poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta, ustavnog poretka, uključujući odluke Ustavnog suda, kao i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine", kažu u EU. Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt ponovio je kako je obilježavanje ne samo neustavno, nego izaziva zabrinutost zbog negiranja institucija BIH, ali i da se "nesrpski stanovnici u Republici Srpskoj osjećaju kao građani drugog reda".

Ne treba zaboraviti,, a to često zaboravljaju i hrvatski dužnosnici i u Hrvatskoj i u BiH, da na području RS-a danas živi ni petina prijašnjeg hrvatskog i oko četvrtine bošnjačkog stanovništva. No, ovaj put barem na problematičnoj i neprihvatljivoj "svečanosti", što također ne treba zaboraviti, nije bio čelnik HDZ-a Dragan Čović, za razliku od 2019. godine kada su joj prisustvovali i on i tadašnji hrvatski ambasador Ivan Del Vechio. Tada je posmrtno bio odlikovan i oficira bivše JNA Slavko Lisica, ratni zločinac koji je 1991. godine naredio granatiranje Šibenika i koji je u Hrvatskoj osuđen za ratne zločine. Na ovogodišnjem obilježavanju ipak je bio potpredsjednik RS-a iz redova hrvatskog naroda Davor Pranjić iz HDZ-a BiH, koji nije više od Dodikova fikusa", zaključuje Jutarnji.hr.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo