Odjel za kontrolu strane imovine (OFAC) objavio je ažuriranu listu sankcioniranih osoba i firmi, a u kojoj se spominje i Naftna industrija Srbije.
OFAC je objavio odluku na službenoj stranici u kojoj je navedeno da će uvesti sekundarne sankcije kompanijama koje imaju veze s ruskim kompanijama.
Sjedinjene Američke Države su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada. Sankcije se uvedene protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovodioca u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu.
Sankcije su uvedene zbog rata u Ukrajini.
Sekundarne sankcije
Dokument se poziva na Članak 11 Izvršne naredbe 14024, koji dopušta nametanje sankcija stranim finansijskim institucijama koje su učestvovale u određenim transakcijama povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i udjeli u imovini blokirani prema izvršnoj naredbi 14024, piše N1.
Sankcije su tako predviđene za one koji su:
- proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije za ili u ime bilo koje osobe određene prema Izvršnoj naredbi 14024 za angažman ili rad u sektoru tehnologije, odbrane i srodnih materijala, građevinarstvu, vazduhoplovstvu ili proizvodnim sektorima ruske privredne Federacije ili drugih sektora koji, prema prosudbi ministra finansija, uz konsultacije s državnim sekretarom, podržavaju vojno-industrijsku bazu Rusije;
- proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije, ili pružili bilo koju uslugu, koja uključuje vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući prodaju, opskrbu ili prijenos, direktno ili indirektno, Ruskoj Federaciji, bilo kojeg predmeta ili klase predmeta koje ministar finansija, uz konsultacije s ministrom vanjskih poslova i ministrom trgovine, može odrediti.
NIS-u je praktički zabranjeno poslovanje s većinskim vlasnikom
Mjere OFAC-a odnose se na transakcije povezane s ugovorima o dugu, kapitalu ili derivatima koji uključuju Gazpromneft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte koji su blokirani 10. januara 2025. NIS-ov paket sada nosi visok rizik od sekundarnih sankcija zbog svoje povezanosti s ruskim Gazpromneftom, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država.
Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane finansijske institucije koje sarađuju sa sektorima vezanim uz rusku vojno-industrijsku bazu ili s pojedincima koji su već pod sankcijama, a među njima je i Gazpromneft.
Ako NIS ili njegovi partneri učestvuju u takvim transakcijama, to bi mogao biti razlog za izricanje sankcija. Budući da je Gazpromneft većinski vlasnik NIS-a, toj srpskoj kompaniji od danas prijeti velika opasnost od sekundarnih sankcija Washingtona.
(Vijesti.ba)