Ceremonija inauguracije bila je zasjenjena osudama međunarodne zajednice i venezuelskih opozicionih lidera.
Također su ponuđene nagrade za informacije koje bi dovele do hapšenja ili osude ministra unutrašnjih poslova Diosdada Cabella. Ponuđena je i nova nagrada do 15 miliona dolara (14.66 miliona eura) za ministra odbrane Vladimira Padrina.
Velika Britanija je također uvela sankcije za 15 visokih zvaničnika Venezuele, uključujući suce, pripadnike sigurnosnih snaga i vojne zvaničnike. Ministarstvo vanjskih poslova, Commonwealtha i razvoja (FCDO) izjavilo je da su sankcionisani odgovorni za "podrivanje demokratije, vladavine prava i kršenja ljudskih prava".
Ministar vanjskih poslova David Lammy opisao je Madurov režim kao "lažan".
Venezuelski predsjednik Nicolas Maduro, čiji reizbor osporava opozicija optužujući ga za izbornu prevaru, položio je danas u Caracasu zakletvu za treći šestogodišnji mandat, dok su istovremeno SAD, Britanija i EU uveli zemlji nove sankcije.
"Zaklinjem se (...) da će ovaj novi predsjednički mandat biti mandat mira, napretka, jednakosti i nove demokratije", rekao je pred predsjednikom parlamenta Jorgeom Rodriguezom, koji je zatim izjavio: "Inaugurisani ste za ustavnog predsjednika."
Opozicija osporava pobjedu ovog 62-godišnjeg šefa države na izborima provedenim još 28. jula, što je bilo popraćeno nemirima u kojima su neki izgubili život, a hiljade su uhapšene. Kandidat opozicije Edmundo Gonzalez Urrutia pak tvrdi da je on pobijedio na izborima i ponovio je jučer da je "izabrani predsjednik".
Maduro, nasljednik Huga Chaveza, od 2013. vlada Venezuelom željeznom rukom.
Opozicioni protesti okupili su hiljade, koji su uzvikivali "Ne bojimo se!" i držali transparente s natpisima "Sloboda se ne traži, ona se osvaja".
Nacionalno izborno vijeće (CNE) proglasilo je Madura pobjednikom s 52 posto glasova, ali bez objave izbornog izvještaja uz ispriku da je vijeće pretrpjelo računalno hakiranje, što mnogi promatrači smatraju malo vjerovatnim.
(Vijesti.ba)