Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona i Pedagoški zavod TK, u cilju pružanja što bolje i efikasnije podrške učenicima, nastavnicima i školama, organizovali su još jedan seminar za asistente koji rade sa djecom autističnog spektra. Drugi modul seminara stručno je usavršavanje za 65 asistenata koji rade u osnovnim školama.
Vršilac dužnosti direktora Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona Izet Numanovića kazala je da asistenti u nastavi u kontaktu sa defektolozima dobiju upute kako bi lakše razumjeli ponašanje djeteta.
- Određeni asistenti su, poslije izmjene Pravilnika o uključivanju asistenata u nastavu, po prvi put imali priliku da prisustvuju stručnim obukama. Posebno kad se radi o asistentima koji su završili srednju školu i po prvi puta uzimaju određena iskustva i sklanjaju određene barijere koje su se možda činile neotklonjive. Roditeljima je izuzetno značajno da njihova djeca u školi imaju adekvatnu podršku - kazao je Numanović.
Nahid Mehinović predstavnik Nevladine organizacije "Muslim Aid Association", koja je u protekle tri godine u renoviranje i opremanje defektoloških kabineta u školama na području TK uložila milion KM, naglašava da je zadatak ostvarivanje jednakih prava za svu djecu.Mehinović je naglasio da su asistenti spona između nastavnika i djeteta.
Savjetnik za obrazovanje u Pedagoškom zavodu TK Zumra Šahović ističe da Pedagoški zavod prati potrebe školskih zajednica u TK tako da je prepoznata i pozicija asistenta
Profesorica razredne nastave Amina Kahriman Mehmedović koja već drugu godinu radi kao asistent u nastavi smatra da je taj posao izuzetno zahtjevan jer pružaju neposrednu pomoć u odgojno-obrazovnom radu učenicima sa poteškoćama u razvoju.
Krajnji cilj edukacije je da se u potpunosti razumije ponašanje djeteta kako bi se i kroz odgojno obrazovni proces postigla što efikasnija integracija sve djece, saopćeno je iz Ureda za zajedničke poslove kantonalnih organa TK.
(Vijesti.ba / FENA)