"Progovorimo” predstavlja platformu za umjetnički odgovor na društvenu nepravdu, pozivajući sve nas na promjene, na osnaživanje glasova žrtava i na podizanje svijesti o značaju borbe protiv svih oblika nasilja, a posebno seksualnog nasilja nad ženama.
Po riječima Lejle Lojo Karamehmedović iz Fondacije lokalne demokratije, umjetnici svojim radovima šalju univerzalnu poruku solidarnosti i podrške ženama, žrtvama seksualnog nasilja u BiH.
- Želimo da razbijemo stigmu koja postoji oko žena koje su žrtve seksualnog nasilja i ono najvažnije je da ih ohrabrimo da progovore. Upravo zbog toga izložba i nosi naziv "Progovorimo" – kazala je Lojo Karamehmedović u izjavi za Fenu.
Seksualno nasilje u BiH, navela je ona, jedan je od najmanje priznatih oblika nasilja, a dešava se često.
Izrazila je uvjerenje da će izložba „Progovorimo“ pokrenuti sistem i da će društvo reagirati i pružati pravi odgovor na seksualno nasilje.
Naglasila je da umjetnici i umjetnost mogu biti veoma moćan alat u mijenjanju društva na bolje.
Večerašnja izložba je to i pokazala - umjetnici različitih medija i pristupa kroz svoje radove nude snažnu poruku solidarnosti, osnaživanja i društvene odgovornosti, pozivajući nas na aktivno učešće u stvaranju pravednijeg i sigurnijeg društva.
Izložba je dio javne kampanje „Progovorimo – Naša šutnja je njihova smjelost“, koja se realizuje u okviru projekta „OSNAŽI JE – Jačanje odgovora na seksualno nasilje u BiH“, a implementira je Fondacija lokalne demokratije u partnerstvu sa Agencijom za ravnopravnost spolova BiH i Sigurnom mrežom.
Izložba će biti otvorena do 10. februara.
(Vijesti.ba / FENA)