Skupština Kantona Sarajevo, Gradsko vijeće Sarajeva i općinska vijeća s područja Kantona Sarajevo upriličili su u Narodnom pozorištu zajedničku komemorativnu sjednicu u okviru obilježavanja 5. februara - Dana sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva od agresora u periodu opsade 1992-1995. godine.
Predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić podsjetio je da je Skupština KS 2007. godine donijela odluku o proglašenju 5. februara Danom sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva od agresora u periodu opsade 1992-1995. godine. Zbog toga su danas i okupljeni sa istim ciljem, ne dozvoliti da se zaborave nedužne žrtve Sarajeva i počinjeni zločini agresora.
Naglašava da je, na današnji dan 1994. godine, počinjen stravičan zločin na sarajevskoj pijaci Markale kad je ubijeno 68 i ranjene 142 osobe. Taj masakr simbolizira patnju i tragediju Sarajeva tokom 1.425 dana opsade, tokom koje je mučki ubijeno više od 11.200 građana među kojima 1.601 dijete. Više od 50.000 građana je ranjeno, mnogi od njih sa trajnim posljedicama.
- Prošlo je više od tri decenije od agresije na Bosnu i Hercegovinu, a još tražimo pravdu. Očekivanje da budu procesuirani svi odgovorni za zločine nije samo moralna obaveza nego i garancija mira jer ideologije zla, ako ostanu nekažnjene, postaju alibi za nove zločine što se trenutno dešava u Palestini i u Ukrajini - naglasio je Okerić.
Govorio je i profesor Sanjin Kodrić koji ima impresivnu biografiju, a istaknut je i podatak bitan u kontekstu današnjeg skupa što je njegovom obraćanju dalo i značajnu ličnu dimenziju. Naime, krajem prve ratne godine u Sarajevu on i njegova sestra Lejla, također akademska djelatnica, tada maloljetna djeca ostali su bez roditelja, prilikom pada naselja Otes na Ilidži. Njegov otac poginuo je kao pripadnik Armije RBiH, a majka je ubijena kao civilna žrtva rata.
Vrlo emotivno profesor Sanjin Kodrić govorio je, prvi put na javnom skupu, na taj način o sestri, sebi i njihovim ubijenim roditeljima. Isječkom vlastitog iskustva govorio je i o brojnim sličnim ljudskim sudbinama. Učinio je to zbog potrebe za njegovanjem kulture sjećanja, ali zbog isticanja vrijednosti života. Uvjeren je da se protiv zla može boriti jedino dobrom, stvarnim i instinskim dobrom.
Komemorativnoj sjednici prisustvovali su danas u Narodnom pozorištu i članovi porodica i prijatelji ubijenih tokom agresije na BiH, kao i sarajevski srednjoškolci.
Na pijaci Markale u Sarajevu ranije danas je, polaganjem cvijeća i odavanjem počasti, obilježena 31. godišnjica masakra i 5. februar, Dan sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva u periodu opsade 1992-1995. godine.
Opsada Sarajeva počela je 5. aprila 1992. godine, okončana je 29. februara 1996. godine. Procjenjuje se da je oko 500.000 projektila ispaljeno na grad za vrijeme opsade. Za ratni teror nad građanima Sarajeva među kojima su i dva masakra na Markalama, bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić u martu 2019. godine osuđen je na doživotnu kaznu zatvora, kao i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić. Za ratne zločine nad stanovnicima Sarajeva Međunarodni sud u Haagu osudio je visoke oficire Vojske Republike Srpske -Stanislava Galića na doživotni zatvor, a Dragomira Miloševića na 29 godina.
(Vijesti.ba/FENA)