07.03.2025 / 13:23 Vijesti iz ZDK - Zenica

ZDK primjer dobre prakse u sistemskom i institucionalnom pristupu borbe protiv nasilja u porodici

ZDK primjer dobre prakse u sistemskom i institucionalnom pristupu borbe protiv nasilja u porodici
Foto: FENA

Ministarstvo za rad socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona u saradnji sa Koordinacionom tijelom ZDK-a za izradu i provođenje programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom, povodom 8. marta i Sedmice ženske solidarnosti organiziralo je pres-konferenciju te predstavili aktivnosti u tom pravcu.

Predstavili su i Program mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja prema ženama i djeci na području ZDK-a za period 2025. - 2026. godine, koji je Vlada ZDK-a usvojila 7. februara ove godine.

-Novo Koordinaciono tijelo ZDK-a napravilo je program mjera koji je usklađen s Grevio preporukama i Istanbulskom konvencijom, što nas svrstava kao kanton u sami vrh institucija koje su donijele ovakve programe.

Definitivno smo približeni zapadnim i evropskim zemljama, što se tiče svih pozitivnih primjera u ovom dijelu zakonodavstva- naglasio je resorni ministar Antonio Šimunović, koji je najavio kako će aktuelno Koordinaciono tijelo u istom sastavu raditi do 2028. godine.

Pomoćnik ministra i član pomenutog koordinacionog tijela ZDK-a Edin Arnaut istakao je kako svi imaju svoju ulogu u postupku prevencije nasilja te zaštite žrtava nasilja u porodici.

-ZDK je sistemski pristupio ovom procesu prije 15 godina, s ciljem da se ovom pitanju pristupi na najbolji mogući način te da iznađemo mehanizme djelovanja, koji će podstići prevenciju i zaštitu žrtava nasilja u porodici.

Kontinuitet koordinacionih tijela, od tog perioda, je prisutan, a posljednje koordinaciono tijelo formirano je u februaru 2024. godine- kazao je Arnaut.

Ovo je tijelo, naglasio je, sastavljeno od predstavnika resornih ministarstava socijalne politike, policije, zdravstva, pravosuđa i uprave Vlade ZDK-a, zatim Kantonalnog zavoda za besplatnu pravnu pomoć ZDK-a, nevladinih organizacija Medica i Centar ženskih prava te Udruženja BH novinari.

Programom mjera, dodao je, želi se postići usklađen pristup djelovanja u prevenciji svih aktera; ukazati na prava koja žrtve nasilja mogu da ostvare te da se razvija svijest u javnosti o prevenciji i nultoj toleranciji na nasilje.

Program su, podvukao je, definisana tri prioritetna područja djelovanja, a predviđeno je da se sačini i Akcioni plan, koji je i izrađen prije nešto više od mjesec dana.

-Prvi je prioritet prevencija nasilja u porodici i prevencija nasilja nad ženama i djecom; drugi prioritet je unaprijediti sistem sveobuhvatne i efikasne zaštite žrtava nasilja u porodici i nasilja prema ženama i djeci te unaprijediti istražene i pravosudne radnje u slučajevima nasilja- kazao je Arnaut.

Vlada ZDK-a, kako je napomenula direktorica Medice Zenica dr. sci. Sabiha Husić, još 2010. godine potpisala je protokol o saradnji, u sklopu kojeg se finansira rad Sigurne kuće Medica Zenica.

Ova je organizacija, dodala je, uvijek imala dobru saradnju s Vladom ZDK, a taj se kanton, naglasila je, predstavio kao primjer dobre prakse.

Prvo koordinaciono tijelo u tom kantonu formirano je 2010., a onda je spušteno i na lokalne nivoe te je devet gradova i općina tog kantona, već 2011., oformilo svoja koordinaciona tijela.

Zakon o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji je još i u svojim izmjenama i dopunama iz 2013. godine, sadržavao je, podvukla je, primjere dobre prakse iz ZDK-a.

-Dakle, svi kantoni, od 2013. godine, imaju obavezu da donesu dvogodišnji program mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici.

Ove je godine ZDK-a otišao i dalje, samim time što je i sam naslov dvogodišnjeg programa mjera harmonizirao i uskladio s preporukama Grevio komiteta, ali i sa ovim, novim zakonom koji je usvojen prošle sedmice- kazala je Husić.

 


(Vijesti.ba / FENA)

 

Izdvajamo