30.03.2025 / 18:50 BiH - Francuska i britanska inicijativa

Ministri Kvinte razgovarali o političkoj krizi u BiH: Zabrinuti situacijom

Ministri Kvinte razgovarali o političkoj krizi u BiH: Zabrinuti situacijom
Foto: X.com

Francuski i britanski ministri za Evropu, Benjamin Haddad i Stephen Doughty, organizovali su videosastanak u Londonu posvećen Bosni i Hercegovini, na kojem su učestvovali i ministri iz zemalja Kvinte.

Sastanak, održan jučer, okupio je predstavnike Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Italije, Francuske, Velike Britanije i institucija Evropske unije, a tema razgovora bila je aktuelna politička situacija u BiH.

Francuska diplomatija saopćila je da "osuđuje napade na ustavni poredak BiH i ostaje privržena njenom jedinstvu i evropskoj budućnosti".

"Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnom političkom i ustavnom krizom nakon presude Miloradu Dodiku, predsjedniku entiteta Republika Srpska, 26. februara. Francuska ponavlja svoju osudu zakona i odluka usvojenih u Republici Srpskoj, kojima se narušava ustavni poredak BiH i zadire u javne slobode", navedeno je u saopćenju.

Istaknuto je da je sastanak bio prilika da Francuska, kao svjedok Dejtonsko-pariških mirovnih sporazuma, još jednom potvrdi svoju posvećenost jedinstvu, teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH, kao i njenom evropskom putu.

Francuski ministar Benjamin Haddad o sastanku se oglasio i na društvenoj mreži X.

"Zajedno sa Stephenom Doughtyjem okupio sam naše partnere iz Njemačke, Italije, Sjedinjenih Američkih Država i institucija EU kako bismo razgovarali o zabrinjavajućoj situaciji u BiH", napisao je Haddad.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo