01.04.2025 / 20:00 Politika - Prenosimo

Der Standard: Separatista Dodik izaziva crne oblake nad Bosnom i Hercegovinom

Der Standard: Separatista Dodik izaziva crne oblake nad Bosnom i Hercegovinom
Der Standard

Teške poplave i političke turbulencije vezane za putovanje srpsko-bosanskog nacionaliste Dodika u Rusiju opterećuju Bosnu i Hercegovinu. Dodik je stigao u Moskvu u ponedjeljak navečer.

U Bosni i Hercegovini dolazi do ozbiljnih poplava zbog stalne kiše. U Banjoj Luci je zbog klizišta u ponedjeljak proglašeno vanredno stanje. Također, Prijedor i Sanski Most su pogođeni. Osim toga, u petak navečer u Sarajevu je došlo do napada nepoznatih maskiranih osoba sa metalnim šipkama na grupu srednjoškolaca iz Novog Sada.

Loše vrijeme i zabrinjavajući incidenti usklađuju se s teškom političkom krizom koju je izazvao prijatelj Kremlja i separatista, Milorad Dodik.

On već godinama pokušava uništiti državu Bosnu i Hercegovinu i odvojiti njen entitet, Republiku Srpsku, gdje je predsjednik. 12. marta izdat je nalog za njegov hapšenje jer se odbio odazvati na poziv državnog tužilaštva koje ga istražuje zbog napada na ustav.

U ponedjeljak navečer Dodik je stigao u Moskvu. To je rekao u videu snimljenom ispred Spomenika Neznanom Vojniku u ruskoj prijestolnici, koji je objavio na online platformi X. U videu je Dodik pohvalio ruskog predsjednika Vladimira Putina kao "historijskog lidera ruskog naroda", ali nije naveo da li će se sastati s njim.

Dodik pokušava donijeti neustavne zakonske inicijative kojima bi zabranio djelovanje državnih bosanskih vlasti – posebno pravosuđa i specijalne policije SIPA – na teritoriji Republike Srpske (RS) i u isto vrijeme izgraditi vlastite institucije za RS.

Dalja eskalacija

Prvo bi trebao biti osnovan Visoko sudsko i tužilaštvo vijeće RS, koji bi omogućio formiranje vlastitog tužilaštva i suda. Odluka o ovom pitanju stupila je na snagu 22. marta, a do kraja ove sedmice trebali bi biti imenovani suci u vijeće.

Dodik i njegova stranka SNSD, koja vlada RS-om, nastavljaju s eskalacijom. Od nedjelje se šire glasine da je Dodik, koji je povezan s Kremljom, otputovao iz Izraela, gdje je boravio prošle sedmice, u Rusiju.

Desni radikalni političar trebao je biti uhapšen od strane granične policije prilikom napuštanja Bosne i Hercegovine. O činjenici da to nije učinjeno, pokazuje slabost bosanskih institucija u suočavanju s političarom koji se okružio s oko dvadeset naoružanih tjelohranitelja.

Dodik indirektno prijeti nasiljem ukoliko dođe do njegovog hapšenja. To je jedan od razloga zbog kojih EU ne želi da misija EUFOR, koja bi prema svom mandatu trebala biti odgovorna, pomogne pri hapšenju zajedno s bosanskom specijalnom policijom SIPA. SIPA je sama došla do zaključka da bi hapšenje bilo vrlo rizično te je u četvrtak pozvala sve policijske vlasti i strane partnere da pruže pomoć i podršku ovoj instituciji.

Briga o vojnicima

U krugovima EU postoji zabrinutost da bi vojnici EUFOR-a mogli biti povrijeđeni u operaciji.

Prošle godine, srpske milicije u sjevernom Kosovu napale su NATO vojnike iz KFOR-a, uslijed čega su neki ozbiljno povrijeđeni. Tokom rata u Bosni, UN-ovi vojnici su bili uzeti kao taoci od strane srpskih jedinica i nisu uspjeli ispuniti svoju misiju zaštite civila.

EU se također boji da bi politička situacija mogla eskalirati nakon Dodikovog hapšenja uz pomoć stranih snaga, čime bi se Dodik mogao proglasiti mučenikom. Također, kako se čuje iz EU institucija, korištenje vojnika EU ne bi bilo u skladu s narativom da EU teži približavanju Bosne i Hercegovine članstvu u Uniji.

Međutim, postoje pokušaji da se SNSD Milorada Dodika zamijeni u vladi na državnom nivou od strane opozicionih stranaka iz RS-a.

Hrvatska nacionalistička stranka HDZ, koja je dugi niz godina u savezu s Dodikom, postavlja uslove za promjenu vlasti. Pokušavaju već godinama izmijeniti izborni zakon kako bi samo član HDZ-a mogao zauzeti poziciju hrvatskog člana tročlanog Predsjedništva, a ne i drugi Hrvati.

U prošlosti je visoki predstavnik Christian Schmidt podržavao zahtjeve HDZ-a, a bio je u velikoj mjeri usklađen s politikama Sjedinjenih Američkih Država.

Sjedinjene Države sada, međutim, nisu toliko prisutne u Bosni.

Novi ambasador SAD-a u Srbiji, Marko Brnovich, kojeg je imenovao Trump, kritizirao je Schmidta, tvrdeći da je imao previše autoriteta.


(Der Standard)

Izdvajamo