Izložbu je pred brojnom publikom otvorio novinar, pisac i pjesnik Jusuf Trbić, koji je istakao da Imamovićevi radovi predstavljaju svojevrsni povratak u rodni grad kroz umjetničku prizmu.
- Ovo je dug zavičaju, dug sopstvenom životu. Odsjaj duše i bljesak pamćenja na ono što je bilo veće od svijeta i što se nikada više ponoviti neće. Ove slike su poput imaginarnog muzeja, ispunjenog portretima koji su postali njegovi zaštitni znakovi - rekao je Trbić.
Autor izložbe Mehmed Imamović kazao je da postavka broji ukupno 40 radova, uključujući i jedan beratski dokument, te da je izložba prodajnog karaktera. Kako ističe, naziv izložbe jasno upućuje na njenu tematiku – sjećanje na Bijeljinu.
- Nisam želio da se Bijeljine sjećam kroz zgrade, već kroz ljude. Kroz portrete onih koji su činili duh tog grada. Među radovima je i moja stara kuća, portreti poznatih Bijeljinaca od osmanskog perioda pa nadalje, Kiratana – poznata gradska kafana, naši stari korzo... - kazao je Imamović.
Posebno je izdvojio rad posvećen Ronu Havivu, čuvenom fotografu čiji su kadrovi obišli svijet i prikazali istinu o dešavanjima u BiH tokom rata.
- Ova fotografija je obišla cijeli svijet i pomogla da se sazna šta se stvarno događalo. U znak zahvalnosti, posvetio sam mu jedno djelo. To mi je možda i najdraža slika u ovoj postavci - istakao je Imamović.
Trbić je naglasio da su Imamovićeve slike, iako realistične, ispunjene emocijama i simbolikom.
- One uvlače gledaoca u sliku, pretvarajući ga u aktivnog sudionika ove jedinstvene svečanosti sjećanja - zaključio je Trbić.
Izložba ostaje otvorena do 11. aprila 2025. godine, a ulaz je slobodan.
(Vijesti.ba / FENA)