Šerak je govorio za Vijesti.ba o stanju u ViK-u, problemima sa Poreznom upravom, stanju vodovodne mreže, ali i nezaobilaznoj temi - cijeni vode.
Šerak je prije sedam dana postavljen za v.d. direktora preduzeća.
"Trenutno se pripremamo za ljetnu sezonu, pripremamo ekipe da budu što operativnije, poučeni iskustvima iz prethodnih godina a posebno prošle, osposobljene su mehanizacija i vozni park. Imamo manjak uposlenika gdje su iskopi i opravke pa trenutno radimo na reorganizaciji i prijemu određenog broja ljudi na tim pozicijama", započeo je Šerak, koji je potom prokomentarisao probleme koje ViK ima sa Poreznom upravom.
"Problemi sa Poreznom upravom su nastali u periodu od 1997. do 2001. godine. Da ne ulazimo sada u detalje, je li tadašnji direktor PU dao neku saglasnost VIK-u da ne plaća porez na nenaplaćene račune, to ne znam - ali ovdje se svašta može povući - od zastarjelosti, do odluka Suda. Četiri, pet puta je Sud je ovo vraćao, a Porezna uprava je i dalje insistirala na tome. I nije to problem, problem je što je nama blokiran račun. Vlada KS, posebno ministar Osmanović radi na rješavanju ovog problema sa Poreznom upravom.
Pozdravio bih i aktivnost ministra Štete, koji svojim radom također pomaže ViK-u. Mi očekujemo deblokadu računa i smatramo da je to potpuno opravdano, pa da idemo u potpisivanje sporazuma o otplati ovog duga koji je trenutno zajedno sa zateznim kamatama nešto veći od 11 miliona. Mi ćemo sudski dokazivati da ovakva vrsta naplate nije ispravna, ali da ne bismo dolazili u ovakve situacije ubuduće, mi moramo ići u potpisivanje tog sporazuma, a pravdu ćemo tražiti sudski.
Realno je očekivati da bi početkom iduće sedmice to mogli potpisati".
Šerak je priznao da je vodovodna mreža Kantona Sarajevo neadekvatna, najviše zbog starosti i manjka sredstava da se rekonstruiše koliko bi trebalo.
"Nažalost, vodovodna mreža koja je oko 1.500 kilometara u Sarajevu je u nekih 80 ili 90% stara 40 godina ili više. Nedavno smo radili zamjenu cijevi u jednoj ulici i našli smo kanalizacionu cijev koja je iz austrougarske, što je stvarno loše. Mreža je stara, na puno ulica dolazi do vrlo čestih kvarova i ponovljenih kvarova.
Nemamo novca da zamijenimo sve što bismo trebali, a za to nam treba i još veća podrška Vlade. Ona nama pomaže koliko može i hvala im, ali VIK-u treba mnogo više sredstava da bi adekvatno popravljao mrežu.
Na nekim mjestima gdje popravljamo kvar, mi zamijenimo metar ili dva metra cijevi, a možda tu treba zamijeniti deset metara. Znamo da bi trebalo drugačije, ali ta sanacija i opravka je veoma skupa i mi nemamo sredstava da to renoviramo potpuno".
Cijena vode nije rasla posljednjih 12 godina, dok je cijena struje sedam puta rasla. Zanimljivo je da se 90 posto vode u KS distribuira na pumpe koje rade na struju, a Šerak na to kaže:
"Smatram da nije adekvatna odluka, ko god je to odlučivao. Ipak, ne mogu ulaziti u taj problem. Ono što ja danas imam jeste nerekonstruisana mreža, ozbiljni gubici i vrlo niska i neekonomična cijena. Prije dvije godine su stručnjaci nakon detaljnog istraživanja donijeli prijedlog cijene o povećanju za 48%, a mi smo Vladu obavijestili o tome. Želim napomenuti da je to cijena distribucije vode, a ne vode. VIK nije taj koji naplaćuje vodu, nego njenu distribuciju. Nije samo u pitanju struja, u pitanju je repromaterijal, gorivo... Sve se promijenilo od korone, rata u Ukrajini i slično. Cijena distribucije vode je na mnogim mjestima mnogo skuplja, nego što je u Sarajevu", zaključio je Šerak.
(Vijesti.ba)