16.04.2025 / 14:04 Ljepota i Zdravlje - Ozbiljni izazovi

Bubrežna bolest pogađa svakog desetog čovjeka, a mnogi ne znaju

Bubrežna bolest pogađa svakog desetog čovjeka, a mnogi ne znaju
Foto: Shutterstock

Nedavno je u Srbiji izaška statistika da oko 700.000 ljudi u Srbiji ima problema s bubrezima, a i dalje postoje ozbiljni izazovi kada je riječ o dostupnosti terapija, iako je dijagnostika hronične bubrežne bolesti značajno napredovala.

Ovi podaci predstavljeni su danas na panel diskusiji "Život s kardio-renalnim sindromom 2025" u Beogradu.

Nefrologinja sa Klinike za nefrologiju UKCS-a i predsjednica Udruženja nefrologa Srbije Mirjana Laušević, izjavila je da svaki deseti čovjek u svijetu boluje od hronične bolesti bubrega, dok svaki treći ima faktore rizika za njen razvoj.

"Zastupljenost hronične bolesti bubrega kod osoba s dijabetesom i kardiovaskularnim oboljenjima višestruko je veća. Povećan rizik od smrtnog ishoda, posebno zbog kardiovaskularnih uzroka, ukazuje na hitnu potrebu za ranim prepoznavanjem i liječenjem ove bolesti", naglasila je Laušević.

Prema njenim riječima, bolest često prolazi bez simptoma i zbog nedovoljno razvijenih programa za skrining ostaje neprepoznata i neliječena.

"Iako postoji mnogo faktora rizika, najveći napredak za društvo i pojedince postižemo primjenom skrining programa kod oboljelih od dijabetesa i hipertenzije – dva najčešća uzroka bubrežne bolesti u svijetu. Ključni zadatak našeg društva je omogućiti dostupnost lijekova pacijentima", poručila je.

Dodala je i da se dešava da pacijenti dođu na kliniku tek kada je bolest već u petom stadiju, što zahtijeva hitnu dijalizu – s više rizika i dužim boravkom u bolnici.

Naglasila je važnost ranog otkrivanja bolesti, dok još nema nikakvih simptoma.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo