U organizaciji studenata Pravnog fakulteta Univerziteta u Bihaću, a u saradnji s ministarstvima obrazovanja i za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida Unsko-sanskog kantona, u Bihaću je danas zvanično počela prva edukacija posvećena genocidu u Srebrenici i drugim zločinima počinjenim nad bošnjačkim stanovništvom tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Ovaj historijski i edukativni događaj okupio je preživjele žrtve genocida, istraživače ratnih zločina, aktiviste za ljudska prava, predstavnike institucija, kao i brojne građane, s ciljem produbljivanja znanja i svijesti o stravičnim zločinima iz prošlosti.
O značaju edukacije o genocidu i potrebi za institucionalnim odgovorom govorili su istraživači dr. Muamer Džananović i dr. Mujo Begić, koji su u svojim izlaganjima predstavili naučne i pravne aspekte zločina, dokumentaciju, analize i hronologiju dešavanja.
Kroz panel diskusiju, poseban akcenat stavljen je na pitanje pravne odgovornosti, institucionalnog obrazovanja i uloge mladih u borbi protiv zaborava.
-Svjesni kompleksnosti teme, ali i značaja obrazovanja u prevenciji zločina, ovim događajem želimo studentima i javnosti ponuditi prostor za edukaciju, diskusiju i zajedničko promišljanje o prošlosti, sadašnjosti i odgovornosti koju svi nosimo za budućnost. - poručeno je u uvodnom obraćanju organizatora.
Posebnu emotivnu dimenziju događaju dale su predstavnice Udruženja Majke Srebrenice, Munira Subašić i Kada Hotić, koje su kroz svjedočanstva prenijele lične priče o gubitku, boli, ali i neumornoj borbi za istinu i pravdu.
Njihovo prisustvo i poruke snažno su podsjetile na važnost sjećanja i očuvanja istine o genocidu, ali i upozorile da se slični zločini i danas dešavaju u svijetu – poput onih nad narodom Palestine.
- Ovakvi događaji ne smiju biti izuzetak, već pravilo. Namjera nam je da kroz kontinuiranu edukaciju i kulturu sjećanja, možemo graditi otpornost društva na zaborav, poricanje i ravnodušnost. Želimo naglasiti važnost poštivanja i dosljednog provođenja Rezolucije Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici, ne samo kao formalnog dokumenta, već kao moralne i civilizacijske obaveze prema žrtvama, preživjelima i budućim generacijama - zaključeno je u okviru panela.
Događaj je otvoren postavkom izložbe ručnih satova pronađenih u masovnim grobnicama, koji su pripadali žrtvama zločina.
Autori izložbe su dr. Mujo Begić i Edis Vojić, a satovi simboliziraju zaustavljeno vrijeme života i brutalnost prekida ljudskih sudbina.
(Vijesti.ba / FENA)