18.04.2025 / 14:59 Ekonomija - Direktor EPBiH

Buljubašić: Energetska tranzicija je obaveza države

Buljubašić: Energetska tranzicija je obaveza države
Foto: FENA

Generalni direktor Elektroprivrede BiH Sanel Buljubašić kazao je da je odustajanje od proizvodnje energije iz uglja obaveza, ali da će učiniti to s postrojenjima u punom kapacitetu te tako dočekati 2050. godinu.

To je kazao na Konferenciji Energetski zaokret - Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija, koja je održana u Tuzli u organizaciji Federalnog ministarstvo energije, rudarstva i industrije i podršku Vlade FBiH i partnera.

Buljubašić je posebno ukazao da je proces energetske tranzicije obaveza države, pri čemu su vrijeme i finansije značajan segment. Dodao je da nije prihvatljivo zelenu energiju posmatrati izričito kroz prizmu izgradnje obnovljih izvora i isključenja termoelektrana, jer brojna pitanja koja predstavljaju problem i velikim evropskim državama, ostaju otvorena.

Govoreći o trenutnim okolnostima, Buljubašić je istakao da je Elektroprivreda BiH suočena s očekivanjima ili zadacima koji se pred nju postavljaju i mogućnostima za njihovo ispunjenje.

- Moramo obezbijediti visoku pogonsku spremnost naših termopostrojenja i realizovati projekte poput odsumporavanja koji su obavezujući, a za koje nema mogućnosti kreditiranja. Istovremeno, imamo zadatak da gradimo nove objekte u sistemu u kojem ovisite od svih karika od općina do Vijeća ministara, od njihovih odluka - kazao je generalni direktor Elektroprivrede BiH.

Izvršni direktor za kapitalne investicije Harun Gadžo kazao je da je upravo zbog tih karika koje imaju ključ u svojim rukama, odnosno mogućnost da uspore ili čak zaustave aktivnosti, hitno potreban dinamički zaokret u realizaciji projekata i pojednostavljenje procedura zbog kojih je Elektroprivreda BiH primorana na mijenjanje svojih planova realizacije projekata obnovljivih izvora.

U diskusiji vođenoj o oporezivanju emisija ugljendioksida, prilikama i prijetnjama za bh. privredu, Nevad Ikanović, izvršni direktor za snabdijevanje i trgovinu, je istakao da se Elektroprivreda BiH zalaže za nacionalnu šemu oporezivanja, odnosno nacionalni ETS kako bi se izbjegla primjena CBAM-a i novčana sredstva koja se procjenjuju u milijardama eura, zadržala u BiH.

- Elektroprivreda BiH se provedbom internog obračuna troškova CO2 unaprijed opredijelila za rezervaciju sredstava i stvaranje internog fonda za potrebe tranzicije u pravcu dekarbonizacije. Ovakav obračun služi kao priprema za uslove poslovanja uz plaćanje naknade za CO2 - kazao je Ikanović.

Konferencija Energetski zaokret okupila je više od 200 stručnjaka, predstavnika vlada, industrije, civilnog društva, domaćih kompanija i akademske zajednice, što je čini nezaobilaznim događajem za sve one koji žele dati svoj doprinos na putu ka klimatskoj neutralnosti, dekarbonizaciji i pravednoj tranziciji Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Elektroprivrede BiH.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo