Osmi sastanak Pododbora za trgovinu, industriju, carine i oporezivanje Evropske unije i Bosne i Hercegovine održan je u Briselu, saopćila je Direkcija za evropske integracije BiH.
Uime BiH, sastankom je kopredsjedavala Brankica Pandurević (Ministarstvo za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose), a uime EU, Heinke Veit iz Evropske komisije (DG ENEST).
Dvije delegacije razmijenile su informacije o trgovinskim trendovima i provođenju trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju te napretku u realizaciji prioriteta u oblastima slobodnog kretanja roba, industrijske politike, malih i srednjih preduzeća, poreza i carina.
Između ostalog je konstatovano da je EU i dalje najveći trgovinski partner BiH čineći više od 60 posto ukupne robne razmjene zemlje. Komisija je istakla potrebu da BiH finalizira pristupanje Svjetskoj trgovačkog organizaciji.
Delegacija BiH je informisala Evropsku komisiju o aktivnostima institucija vezano za liste lijekova u pojedinim kantonima, izradi novog zakona o akcizama usklađenog s acquisom te o provođenju dodatnih CEFTA protokola itd.
Bosna i Hercegovina je pozvana da implementira Akcioni plan zajedničkog regionalnog tržišta te finalizira neophodne korake za primjenu CEFTA Dodatnog protokola 7 o rješavanju sporova.
Evropska komisije je istaknula da Bosna i Hercegovina treba prekinuti diskriminaciju proizvođača lijekova iz EU te usvojiti pravila o utvrđivanju spiskova osnovnih lijekova kako bi osigurala transparentnost i pravnu jasnoću u pogledu procedura u cijeloj državi. Pozdravljeni su koraci određenog broja kantona u tom smjeru.
U oblasti slobodnog kretanja robe, Komisija je istaknula da cjelodržavna strategija za infrastrukturu kvaliteta treba biti usvojena uz konsultacije sa Evropskom komisijom, u što skorije vrijeme, a bh. vlasti treba da usvoje i nove zakone o akreditaciji i nadzoru nad tržištem.
Vezano za poslovno okruženje, Evropska komisija je preporučila da BiH napravi sveobuhvatan popis svih administrativnih i tehničkih koraka potrebnih za registraciju i/ili poslovanje domaćih i stranih preduzeća širom zemlje s ciljem ukidanja zahtjeva koji ometaju uspostavu jedinstvenog ekonomskog prostora.
Posebno je naglašena potreba za pojednostavljenjem i usklađivanjem postupka registracije poslovnih subjekata u oba entiteta centralizacijom procesa registracije kompanija uključujući ukidanje obaveze dvostruke registracije te uvođenjem jednošalterskog sistema i primjenom online registracije do četvrtog kvartala 2025.
Komisija je istaknula važnost uspostave potpuno operativnih i povezanih e-registara.
Prioritet u oblasti oporezivanja i dalje je usklađivanje propisa o PDV-u, a u oblasti carina treba nastaviti pripreme za primjenu zajedničkog tranzitnog postupka.
Delegacija BiH je informirala da je pokrenuta inicijativa za pristupanje BiH Protokolu o uklanjanju nezakonite trgovine duhanskim proizvodima, a Evropska komisija je pozvala BiH da intezivira učešće u programima EU Customs i Fiscalis, kao i korišćenje TAIEX instrumenta.
Pododbor za trgovinu, industriju, carinu i oporezivanje je jedan od sedam pododbora, zajedničkih tijela EU i BiH, osnovanih sukladno Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju u svrhu praćenja njegove primjene.
Razmatra pitanja u vezi s poglavljima 1, 16, 20, 29 i 30 acquis-a EU.
(Vijesti.ba / FENA)