Grupa tvrdokornih konzervativnih katolika intenzivno lobira da novi papa bude usklađen s njihovim svjetonazorom — pri tome ne birajući sredstva kako bi diskreditirali kandidate koji im nisu po volji.
Uoči konklave koja počinje 7. maja, kada će kardinali ući u Sikstinsku kapelu kako bi izabrali nasljednika pape Franje, njegovi protivnici — i unutar i izvan tijela koje odlučuje — se mobilišu. Najglasniji među njima godinama osporavaju Franju, optužujući ga za herezu, izdaju crkvenih vrijednosti, pa čak i nazivajući ga "Antikristom", zbog njegovih otvorenijih stavova o istospolnim zajednicama, razvodu, migracijama i sporazumu s Kinom o imenovanju biskupa.
Konzervativni katolički influenseri i desničarske mreže već promoviraju kandidate poput kazahstanskog biskupa Atanazija Schneidera, poznatog po izjavi da je izbjeglički val “masovna invazija koja vodi ka islamizaciji Evrope”. U igri su i imena kardinala Roberta Saraha iz Gvineje i Raymonda Burkea iz SAD-a — obojica poznati po izrazito tradicionalističkim stavovima i podršci bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Višegodišnju kampanju protiv Franjinih reformi predvode dobro organizovane i bogato finansirane konzervativne katoličke organizacije sa sjedištem u SAD-u. Među njima se ističu:
Institut Napa, poznat po luksuznim konferencijama u kalifornijskim vinskim spa centrima, gdje se spajaju konzervativna teologija, seksualna etika i libertarijanska ekonomija.
Sophia Institute Press, koji stoji iza tradicionalističkog bloga One Peter Five i ima bliske veze s katoličkom TV mrežom EWTN — kanalima koji su kontinuirano kritikovali Franju.
Red Hat Report, projekat pokrenut 2018. godine, koristio je bivše agente FBI-ja za prikupljanje dosjea o kardinalima. Posebna meta bio je kardinal Pietro Parolin, Franjina desna ruka i favorit za nasljednika. U internim dopisima navodi se da bi “trebalo da bude globalno poznat kao sramota za Crkvu”.
Finansijski problemi u Vatikanu dodatno povećavaju mogućnost vanjskog uticaja. Prema pisanju Reutersa, deficit bi mogao iznositi i do 83 miliona eura. Visoki vatikanski zvaničnici za Politico su potvrdili da se tema o uticaju bogatih američkih donatora spominjala i tokom tzv. općih kongregacija — sastanaka kardinala prije konklave.
Uprkos agresivnim nastojanjima, konzervativci priznaju da im "konklavna matematika" ne ide u prilog. Čak 80 posto kardinala koji će glasati imenovao je upravo papa Franjo, što otežava izbor kandidata iz redova krajnje desnice. Njihova strategija sada se svodi na blokiranje progresivnih kandidata.
Pritom ih dodatno slabi nedostatak karizmatičnog lidera. Nakon smrti kardinala Georgea Pella 2020. godine, konzervativna frakcija ostala je bez ključnog stratega.
Značajnu ulogu u ovom procesu ima i digitalno lobiranje. Kandidati poput kardinala Luisa Antonija Taglea, koji se spominje među favoritima, već su meta online kampanja. Desničarski sajt LifeSiteNews nedavno je objavio video u kojem Tagle pjeva karaoke verziju pjesme Imagine Johna Lennona, što je izazvalo kritike zbog stihova poput “Zamisli da nema raja”, koje konzervativci tumače kao “predaju ateizmu”.
Ipak, jednom kada kardinali uđu u izolovanu Sikstinsku kapelu, vanjski uticaji više nisu mogući. Ostat će da se vidi hoće li višegodišnje lobiranje ekstremno desnih katolika dati konkretan rezultat — ili će Franji bliski kardinali nastaviti njegov reformski kurs.
(Vijesti.ba)