SAD je pristao sniziti dodatne carine na kinesku robu sa 145 na 30 posto, dok će Kina smanjiti carine sa 125 na 10 posto.
Carine uvedene prije 2. aprila, uključujući one iz razdoblja prvog mandata bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, kao i određena ograničenja poput ukidanja izuzeća za pošiljke male vrijednosti, za sada ostaju na snazi.
Washington se obvezao izmijeniti ili ukinuti tri izvršne uredbe koje su povećale carine na kineski uvoz za 115 posto. Takozvane 'Liberation Day' carine bit će privremeno snižene s 34 na 10 posto tokom iduća tri mjeseca, a sve carine uvedene tokom eskalacije sukoba bit će uklonjene.
The US and China have agreed to a 90-day pause on punitive trade tariffs, with both sides also set to reduce proposed levies by 115%, following trade talks in Geneva over the weekend. pic.twitter.com/mdhjcGngXy
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 12, 2025
Kina je najavila usklađivanje s američkim ukidanjem mjera te će zadržati tek 10 posto carina uvedenih nakon 2. aprila. Ipak, kineski izvoz i dalje će biti izložen ukupnoj stopi od 30 posto, kada se uračunaju mjere uvedene prije tog datuma, uključujući dva kruga carina uvedenih s ciljem kontrole uvoza fentanila u februaru i martu.
Proizvodi poput električnih vozila, čelika i aluminija i dalje će podlijegati posebnim carinama donesenima prethodnih godina.
Kina je pristala ukloniti i neke mjere uvedene SAD-u nakon 2. aprila. Među tim mjerama je uvrštavanje rijetkih minerala na listu kontroliranog izvoza, otvaranje istrage protiv kineske podružnice američke hemijske kompanije DuPont i stavljanje američkih odbrambenih i tehnoloških kompanija na crnu listu.
Dogovor sugerira da će navedene kompanije biti uklonjene s crne liste, a istrage obustavljene. Ipak, mjere donesene prije 2. aprila, uključujući sankcije protiv desetak kompanija i istragu protiv Googlea, ostaju na snazi.
Iz kompanije DuPont nije bilo službenog komentara na najnovije vijesti.
Kontrolirana lista izvoza rijetkih zemnih minerala ostaje pod upitnikom, budući da se kineska odluka odnosila na sve zemlje i nije jasno hoće li se to smatrati specifičnim odgovorom SAD-u. U izvornoj objavi ministarstva trgovine, koja je zahtijevala od svih izvoznika da traže dozvole prije isporuke sedam vrsta rijetkih zemnih minerala, ne spominje se SAD.
Reuters je prošli mjesec izvijestio da će se američki klijenti vjerovatno suočiti s dugim i neizvjesnim čekanjem na dozvole s obzirom na trgovinski rat. Kinesko ministarstvo trgovine nije odmah odgovorilo na pitanja o ograničenjima rijetkih zemnih minerala.
Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova je u vezi tih pitanja uputio na proučavanje teksta sporazuma.
(Vijesti.ba / HINA)