13.05.2025 / 15:05 Zanimljivosti - Budite oprezni

Ove informacije nikad nemojte dijeliti s ChatGPT-jem

Ove informacije nikad nemojte dijeliti s ChatGPT-jem
Foto: Ilustracija
Umjetna inteligencija je moćan alat, ali ne trebate se ponašati kao da je vaš dnevnik, liječnik ili najbolji prijatelj.

Umjetna inteligencija može biti pametna, šarmantna (ponekad) i dostupna 24 sata dnevno sedam dana u sedmici. Ali, to ne znači kako joj trebate reći baš sve, piše tportal.

Evo što nikako ne biste smjeli podijeliti s umjetnom inteligencijom.

1) Vaše najdublje, najmračnije tajne (osjetljivi lični podaci)

Nema potrebe za dijeljenjem adrese stanovanja, broja telefona, OIB-a ili životopisa. Osjetljive informacije i lične drame zadržite za sebe.

2) Podatke o vašem (ili bilo čijem) bankovnom računu

Koliko god vam umjetna inteligencija može pomoći u planiranju budžeta, ne mora znati podatke o vašoj kreditnoj kartici ili bankovne podatke. Nikada. Dijeljenje finansijskih informacija dovodi vas u rizik, s umjetnom inteligencijom ili online općenito.

Iako vam može pomoći u izradi budžeta, simuliranju planova štednje ili objašnjavanju kako funkcionira složena kamata, nije izgrađen za sigurno pohranjivanje ili obradu stvarnih finansijskih podataka. To je posao za zaštićene i regulisane platforme, a ne za prozor za chat.

3) Bilo šta što bi vašeg advokata učinilo nervoznim (ilegalne stvari)

Namjeravate od umjetne inteligencije zatražiti savjet kako napraviti nešto što nije u skladu sa zakonom? Odustanite.

Ne samo što to nije etično, već vam umjetna inteligencija neće pomoći u neugodnoj situaciji. Štoviše, takva interakcija mogla bi biti sumnjiva policiji jer ju je moguće protumačiti kao pokušaj pripremanja ili prikrivanja kaznenog djela.

Čak i šala o ilegalnim aktivnostima u upitu može podići uzbunu i rezultirati upozorenjima ili ograničenim pristupom. Sve što upišete dio je razgovora koji može biti pregledan radi sigurnosti ili usklađenosti.

4) Govor mržnje, prijetnje i tome slično

Umjetna inteligencija uglavnom ima politiku nulte tolerancije za štetan, nasilan ili diskriminirajući jezik. To uključuje sve što nalikuje maltretiranju, govoru mržnje, prijetnjama ili bilo čemu što potiče nasilje.

ChatGPT je dizajniran kako bi trenutno isključio ovakve upite. Ponovljeni pokušaji unosa štetnog sadržaja mogu dovesti do označavanja vašeg korisničkog računa, pa i do njegovog blokiranja. Osim tehničkih posljedica, postoji i šira slika koju treba uzeti u obzir.

Jezik je važan. Ono što upisujemo u modele umjetne inteligencije doprinosi oblikovanju načina na koji ovi sistemi uče i reaguju tokom vremena. Ako želimo da umjetna inteligencija bude alat koji podržava kreativnost, uključivost i poštovanje, moramo to modelirati u načinu na koji s njom komuniciramo.

5) Medicinske informacije

ChatGPT vam može dati općenite zdravstvene savjete, ali nije liječnik. Nikada nemojte u njega unositi rezultate pretraga ilitražiti dijagnozu. Umjesto toga, obratite se liječnici ili liječniku.

6) Povjerljive tajne kompanije ili informacije zaštićene autorskim pravima

U iskušenju ste zalijepiti cijelu strategiju brenda svojih klijenata kako bi je umjetna inteligencija prepisala? Razmislite ponovno. Umjetna inteligencija je odličan saradnik, ali povjerljivi ili podaci zaštićeni autorskim pravima trebaju ostati izvan razgovora s umjetnom inteligencijom.

Povjerljive informacije izostavite iz svojih upita i zamijenite ih generičkim pojmovima. Na primjer, zamijenite strategija lansiranja Coca-Cole s plan lansiranja bezalkoholnog pića.

7) Vaše (ili tuđe) lozinke

Lozinke nisu za dijeljenje, s drugim ljudima ili umjetnom inteligencijom. Platforme poput ChatGPT-ja nisu sigurne, niti zaštićene. Unesete li lozinke u njih, izlažete se ogromnim rizicima poput krađe identiteta, ucjenjivanja i tome slično.

8) Čavrljanje poput 'Bok' ili 'Hvala'

Ovo nije opasno, ali je nepotrebno. Time trošite računalne resurse i električnu energiju. Budite sažeti, nastojte ne koristiti umjetnu inteligenciju ako za to nema potrebe, piše Beyond Infinity.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo