14.05.2025 / 10:41 Svijet - Slučaj Pfizergate

Von der Leyen proglašena krivom: Nije smjela kriti poruke u slučaju nabavke vakcina

Von der Leyen proglašena krivom: Nije smjela kriti poruke u slučaju nabavke vakcina
Foto: AFP
Evropska komisija pogriješila je što je odbila objaviti SMS poruke između Ursule von der Leyen i izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle u jeku pandemije Covid-19, odlučio je Generalni sud EU.

Presuda će vjerovatno imati velike posljedice za transparentnost i odgovornost u EU i predstavlja ozbiljan udarac za reputaciju von der Leyen, piše Politico.

"Radi se o velikoj pobjedi za transparentnost", rekla je nizozemska zastupnica Raquel García Hermida-van der Walle, koja učestvuje u pregovorima o izmjenama zakona o pristupu dokumentima u ime liberalne grupacije Renew Europe.

“Građani žele — i imaju pravo — znati kako se donose odluke. Čak i ako je to preko SMS poruka.”

U saopćenju, Generalni sud EU naveo je da Komisija "nije uvjerljivo objasnila zašto smatra da poruke razmijenjene u kontekstu nabavke vakcina protiv Covid-19 ne sadrže važne informacije... čije čuvanje mora biti osigurano."

Ključno pitanje bilo je da li se SMS poruke mogu smatrati dokumentima, te time podlijegati pravilima o transparentnosti. Dok se aktivisti i mnogi vanjski promatrači slažu da bi trebale biti tretirane kao bilo koji drugi oblik službene komunikacije, Komisija tvrdi da to nije slučaj.

"Transparentnost je uvijek bila od najveće važnosti za Komisiju i predsjednicu von der Leyen", navodi se u izjavi Komisije nakon presude.

"Nastavit ćemo striktno poštovati pravni okvir koji regulira naše obaveze." Komisija je dodala da će "odlučiti o sljedećim koracima."

Vjerodostojna objašnjenja

Postojanje tih poruka — koje Komisija u početku nije ni potvrdila — otkriveno je u intervjuu koji je von der Leyen dala za The New York Times 2021. godine. Novinari su tražili pristup tim porukama koje su razmijenjene prije nego što je postignut višemilijardni dogovor o vakcinama između Pfizera i EU.

Međutim, izvršna vlast EU tvrdila je na preliminarnom ročištu u Luksemburgu prošle godine da sadržaj tih poruka nije dovoljno značajan da bi se smatrale dokumentima — pa stoga nisu zabilježene niti dostupne za objavljivanje.

Sud je u svojoj izjavi dodao: "Komisija ne može samo izjaviti da ne posjeduje tražene dokumente, već mora pružiti vjerodostojna objašnjenja kako bi javnost i Sud mogli razumjeti zašto se ti dokumenti ne mogu pronaći."

Ozbiljna sramota

Slučaj je bio posebno nezgodan za von der Leyen jer je ona lično odobrila najveći ugovor o vakcinama u ime EU, a ujedno je na čelu institucije zadužene za provođenje zakona EU — uključujući principe transparentnosti i odgovornosti. Presuda protiv nje sada daje političko oružje brojnim njenim kritičarima.

Također, predstavlja veliku sramotu jer dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je javno obećala da će se u svom drugom mandatu zalagati za visoke standarde transparentnosti, efikasnosti i poštenja.

Slučaj je pokrenut od strane The New York Timesa i bivšeg šefa njihovog biroa u Briselu, koji su tužili Komisiju zbog odluke da ne objavi SMS poruke 2022. godine.

Postojanje tih poruka otkriveno je u intervjuu za New York Times u aprilu 2021., u kojem je Bourla opisao razmjenu poruka kao način na koji je izgrađeno "duboko povjerenje" i omogućeno sklapanje velikog ugovora o vakcinama. Taj ugovor, zaključen u maju 2021., podrazumijevao je da EU kupi do 1,8 milijardi doza Pfizer-BioNTech vakcine protiv Covid-19 — ubjedljivo najveći od svih ugovora koje je Brisel potpisao.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo