15.05.2025 / 11:30 Ekonomija - Gomilaju se problemi

Nered na komunalnoj sceni: Umjesto besmislenih studija, provoditi zakone!

Nered na komunalnoj sceni: Umjesto besmislenih studija, provoditi zakone!
Foto: Vijesti.ba

Kada god neki nivo vlasti u Bosni i Hercegovini zapne u probleme nagomilane njihovim zapuštanjem, angažuje se neki institut ili fakultet koji će uraditi studiju ili prezentaciju.

Jučer su tako Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu (EFSA) i Ekonomski institut Sarajevo prezentirali politiku cijena komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo.

U pravilu, to na kratko smiri javnost, i vlasti se mogu vratiti nerješavanju problema. Umjesto besmislenih studija i prezentacija, za početak bi trebalo provoditi postojeće zakone i rješavati konkretne probleme.

Već godinama je na sceni potpuni nered u oblasti komunalne djelatnosti u KS, a primjeri neprovođenja zakona su očigledni.

Evo nekih.

17. aprila ove godine na teritoriji Općine Ilidža srušio se objekat Balona TC Arena Stup, koji je najavljen kao najsavremeniji balon na našim prostorima. Samo pukom srećom niko nije stradao. Trebao bi to biti alarm za sve inspekcije.

Ovaj upit je za nadležne službe Općine Ilidža”, odgovorili su nam iz Kantonalne inspekcije.

Na našu konstataciju da ćemo se svakako obratiti Općinskoj inspekciji i dodatni upit da nas zanima stav Inspektorata urbanističko-građevinske, stambene i ekološke inspekcije koji djeluje u okviru Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS, dobili smo odgovor:

Oni i jesu adresa, a kantonalna inspekcija prvostepeni nadzor provodi nad subjektima za čiju gradnju rješenje izdaje nadležno kantonalno ministartsvo”.

Odgovor na pitanja iz inspekcije sa Ilidže nikada nismo dobili. I tu se priča završila. Nezakonito!

Nelegalna prodaja cvijeća

Dok legalne cvjećare i cvjećari cijele godine plaćaju poreze državi, radnike, poslovne prostore, dozvole, uništava ih nelegalna i nelojalna konkurencija.

Iz Kantonalne inspekcije za Vijesti.ba kažu da “nažalost, s obzirom da izostaju sistemska rješenja u ovoj oblasti, nelegalna prodaja se, najčešće, po odlasku inspektora ponovo nastavlja, radi čega je i veliki broj pokrenutih prekršajnih postupaka pred nadležnim sudom od strane inspektora, a protiv osoba koji su česti “ponavljači u prekršaju”.



Dodaju da je bespravno zauzimanje javne površine u isključivoj nadležnosti općinskih komunalnih inspekcija, odnosno da prodaja na improviziranim štandovima i izvan registrovanih prostorija za promet, predstavlja pojavu tzv. "crnog tržišta" i ona se suzbija kao nezakonita pojava, te da drugoj vrsti nadzora navedena prodaja ne podliježe jer nije registrovana, a zbog čega predstavlja potencijalni rizik za kupce.

Iz Kantonalne inspekcije navode primjer da su od početka mjeseca samo na nelegalnim štandovima u ulici Kurta Schorka na Stupu izvršili više nadzora na nekoliko lokacija na kojima se obavlja nelegalni promet na tom lokalitetu, te su tom prilikom radi obavljanja nelegalne trgovine za 10 fizičkih lica izdate novčane kazne u iznosu od 10.000 KM.

Rad za praznik

Da zakoni Federacije BiH ne vrijede za sve jednako vidjelo se i na primjeru Zapadno-hercegovačkog kantona. Dok je 2. maja u cijeloj FBIH bio neradni dan, na području ovog kantona trgovine su obavljale svoju djelatnost nesmetano. 

Vijesti.ba čekaju odgovore Federalne inspekcije i Porezne uprave FBiH o tome jesu li kontrolisali ove objekte, odnosno koliki fiskalni promet je zabilježen na dan kada je Zakonom bilo zabranjeno raditi?

Komunalije u KS

Nered po pitanju komunalija KS se također neće riješiti nikavim prezentacijama, nego provođenjem zakona.

KJKP Rad godinama varaju oni koji plaćaju manje račune tako što prikazuju manje površine objekata. Rad to zna, zna i vlast, znaju inspekcije, ali se provođenjem Zakona i kontrola niko ne bavi. U vremenu kada imamo digitalni katastar kojim se mogu iskontrolisati površine, a tehnologijom spratnost, naivno je tražiti izgovore “kako nešto ne može”. S druge strane, oni koji ne varaju državi plaćaju i svoje i tuđe troškove.

Eko redari kao da ne postoje. Već mjesecima ogromne količine građevinskog otpada spakovanog u plastične kese odložene su pored lokalnog puta u Vogošći. Kompaniji BAGS na čijem se zemljištu nalazi otpad iz KJKP Rad poručuju da su komunalni redari izlazili na teren i da su utvrdili da nisu nadležni. Smeće stoji.

Cijene vode

Svi se slažu da se cijene vode u KS moraju mijenjati, no mnogo je stvari koje se po ovom pitanju moraju mijenjati. Dug za vodu u Kantonu Sarajevo je 54 miliona KM.

Prije poskupljenja vode, građani bi sigurno bili sretni da vide spisak najvećih dužnika, ali i onih kojima su potraživanja otpisana, a čija utužena. Čist račun, duga ljubav.

Jedino korisno sa prezentacije na Ekonomskom fakultetu jeste što smo saznali da komunalna preduzeća u KS uopće nemaju kalkulacije cijena niti strateški plan za rješavanje problema.

Vijesti.ba će se svakom od ovih tema, ali i poslovanjem kantonalnih komunalnih preduzeća, pojedinačno baviti u narednim danima.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo