Kako piše The Guardian, u svom godišnjem izvještaju latvijska Služba za odbrambeno-obavještajnu djelatnost i sigurnost (MIDD) savjetovala je skoro dva miliona stanovnika kako da prepoznaju moguće operativce koje je poslala Rusija.
Neuredan izgled i "loša lična higijena" mogli bi biti znak da je agent prešao u ilegalu. Ostali znaci upozorenja uključuju pretjerano radoznale razgovore s lokalnim stanovništvom, kratku vojničku frizuru ili turiste koji ne poznaju teren, ali posjeduju neuobičajeno mnogo opreme za preživljavanje u prirodi – poput specijaliziranih medicinskih setova, karata ili radio-uređaja.
MIDD, jedna od tri latvijske sigurnosne agencije, navodi da takvi znaci mogu pomoći građanima da otkriju agente koji nadgledaju "kritičnu infrastrukturu i vojne objekte" s ciljem sabotaže, planiranja ciljanih ubistava ili izazivanja nemira.
Navodi se i da su ruski operativci posljednjih godina poboljšali svoje vještine, uključujući i obuku za prerušavanje, što ih čini težim za identifikaciju.
"Iskustvo iz Ukrajine pokazuje da se ruske specijalne službe mogu prilagoditi okolini i okolnostima u kojima djeluju izviđačko-saboterske grupe", navodi MIDD. "Njihovi članovi možda vizuelno ne odgovaraju klasičnom profilu izviđača-sabotera."
Agenti mogu biti dio grupa koje se zadržavaju u blizini osjetljivih lokacija, predstavljajući se kao humanitarni radnici ili boraveći u zabačenim područjima bez interesovanja za prirodu, dodaje agencija.
Ipak, sigurnosna služba upozorava građane da ne preduzimaju samostalne akcije protiv sumnjivih ruskih agenata, naglašavajući da su policija i vojska najpozvaniji i najopremljeniji da postupe u slučaju sumnje.
Latvijska javna televizija izvijestila je da su državne sigurnosne službe prije dvije godine, nakon ruske invazije na Ukrajinu, izdale slične – ali manje detaljne – smjernice javnosti za prijavljivanje sumnjivih aktivnosti.
Kako su tenzije sa Zapadom porasle, zemlje članice EU i NATO-a su u visokom stanju pripravnosti zbog mogućih ruskih sabotaža, usred talasa sajber napada, požara i oštećenja podmorskih kablova, za što optužuju Moskvu. Kremlj je odbacio te optužbe.
Jučer su njemački savezni tužioci objavili da su tri državljanina Ukrajine uhapšena pod sumnjom da su planirali napade poštanskim bombama u Njemačkoj u ime ruske države.
Prošlog jula, evropske sigurnosne agencije uznemirile su tri odvojene eksplozije poštanskih paketa poslanih iz Litvanije, koji su detonirali u Birminghamu (UK), Leipzigu (Njemačka) i blizu Varšave (Poljska). Obavještajne službe sumnjaju da je riječ o ruskoj kampanji.
Najnoviji slučaj u Njemačkoj izazvao je pozive zvaničnika na jačanje zaštite zemlje od hibridnih prijetnji.
Thomas Strobl, ministar unutrašnjih poslova njemačke savezne pokrajine Baden-Württemberg, gdje je jedan od trojice uhapšen, uporedio je otkrivanje zavjere s "tektonskim potresom". "Moramo se prilagoditi novim prijetnjama", rekao je. "Nismo u ratu, ali više nismo ni u pravom miru."
(Vijesti.ba)