U svim džamijama širom Bosne i Hercegovine i dijaspore danas je, u povodu nadolazećeg Kurban-bajrama, održana jedinstvena hutba Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH o značaju kurbana i obavezi izvršavanja ovog vjerskog propisa.
Hutbu u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu kazivao je hafiz Hamza-ef. Lavić, pomoćni imam ove džamije, koji je poručio da je kurban "čin vjere, etičke odgovornosti i društvene solidarnosti".
Prisutne vjernike podsjetio je na obaveze obavljanja hadža i žrtvovanja kurbana, ističući da je kurban duhovni čin koji nosi duboku poruku vjerničke poniznosti, ali i društvene odgovornosti.
U hutbi je posebno pojasnio organizirani sistem žrtvovanja kurbana putem Islamske zajednice, ističući da je ovo mogućnost za sve vjernike da ispune dužnost na vjerodostojan i propisan način.
– Islamska zajednica je i ove godine omogućila muslimanima i muslimankama koji su spriječeni da lično izvrše propisanu dužnost žrtvovanja kurbana da to, na šerijatski ispravan način, učini u njihovo ime. Svim muslimanima u našoj domovini i dijasporalnim zajednicama pruža se mogućnost da ovu vjersku dužnost izvrše u tačno određenom vremenu, šerijatski ispravno i potpuno transparentno – kazao je Lavić.
Naglasio je i da ovakav pristup jača lokalnu ekonomiju i doprinosi društvenom dobru, posebno jer se kurbani kupuju kod domaćih proizvođača i povratnika.
– Kurbani se kupuju u domovini, od čestitih domaćina i povratnika u manjem bosanskogercegovačkom entitetu. Time podržavamo i osnažujemo održiv povratak i domaću ekonomiju – naveo je Lavić.
Također, kako je dodao, i kurbansko meso se dijeli po proceduri koja nalaže najviše veterinarske i higijenske standarde, jer se dosljedno provodi fetva Vijeća muftija o obaveznom dijagnostičkom ispitivanju stoke koja je namijenjena za kurban.
Istakao je da nema nikakve dileme da je ovakav, uređen sistem prinošenja žrtve, u ibadetskom smislu apsolutno punovažan, višestruko plodonosan i društveno koristan.
– Uplatom kurbana za potrebe Islamske zajednice pomažemo najosjetljivije kategorije društva u našem neposrednom komšiluku. Nažalost, iako smo najpreči pomoći najbližeg komšiju i nevoljnika, ponekad ih nesvjesno zaobilazimo i zaboravljamo, podržavajući paralelne aktivnosti daleko od našeg zavičaja i domovine – poručio je Lavić.
Isto tako, pojasnio je, zahvaljujući kurbanima koje Islamska zajednica u danima Kurban-bajrama na organiziran način nabavlja, žrtvuje i distribuira, pomaže se rad bolnica, narodnih kuhinja, studentskih domova, domova za stare i nemoćne.
– Razvijajmo svijest o dubokom smislu žrtve koja je krasila Ibrahima i njegovog sina Ismaila, a. s. Bez kurbana, utemeljenog na čistom monoteizmu i pokoravanju Božijim naredbama, bez kurbana koji prinosi srce ispunjeno strahom i nadom, nema Božijeg otkupa za iskušenja ljudskom rodu, kao ni odgojenog i hairli potomstva – kazao je Lavić
(Vijesti.ba/MINA)