16.05.2025 / 22:04 Regija - Hrvatski premijer

Plenković o pregovorima: Zamislite da je Hrvatska ostala bez Knina i Vukovara

Plenković o pregovorima: Zamislite da je Hrvatska ostala bez Knina i Vukovara
Foto: Agencije
Govoreći o Ukrajini, hrvatski premijer Andrej Plenković je rekao da su pregovori koji su se danas vodili u Istanbulu s Rusijom tek inicijalna faza, daleko od toga da budu ozbiljni razgovori.

“Zelenski nas je obavijestio o spremnosti Ukrajine na razgovore i razočaran je što jučer na razgovore nije došao ruski predsjednik Vladimir Putin”, kaže Plenković. Dodao je da je ukrajinska delegacija imalo sve ovlasti za pregovore, što nije bio slučaj s ruskom stranom.

Komentarišući ponašanje Rusije, Plenković kaže da bi Moskva najradije da Ukrajinci nemaju svoju vojsku nego neke jedinice s lakim naoružanjem, koje bi praktički bile nemoćne u bilo kakvoj budućoj agresiji. Upozorio je da bi nagrađivanje ruske agresije ukrajinskim teritorijem bilo kraj međunarodnog prava.

“Ako se to nagradi tuđim teritorijem, onda će sutra bilo koji veći agresivniji akter gledati ko je je u njegovom susjedstvu slab i manji i onda će po jednakom načelu uzimati teritorij. To je de facto kraj međunarodnoga prava”, rekao je Plenković.

“Zamislite samo da je Hrvatska ostala bez, recimo Knina, Petrinje, Vukovara koji su bili privremeno okupirani”, dodao je.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo