Proveden od maja 2021. do novembra 2024. godine, projekat je imao za cilj jačanje održivog ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine u poljoprivrednim područjima lokalnih zajednica koje su često zanemarene zbog kompleksnih prirodnih i geografskih izazova.
„Kroz više od tri godine implementacije, projekat ANC BiH donio je konkretne rezultate: finansijsku i tehničku podršku lokalnim zajednicama, modernizaciju proizvodnje, osnaživanje zadruga i udruženja, ali i izgradnju strateške osnove za daljnji razvoj ruralnih područja“, istakla je Suzana Madžarić, koordinatorica ANC BiH projekta. „Ovo je prva inicijativa koja se sistemski bavila izazovima i potencijalima poljoprivrede u područjima sa prirodnim ograničenjima u BiH“, naglasila je Madžarić.
Projekat je doprinio unaprjeđenju znanja i kapaciteta domaćih institucija, a posebno je važno istaći stručne obuke, izradu GIS mapa i zakonodavne analize koje će pomoći u usklađivanju s praksama EU.
„Projekat je postavio temelje koji omogućavaju strateško planiranje ruralnog razvoja i pravedniju raspodjelu poljoprivrednih poticaja, posebno za one koji rade u otežanim uslovima“, navela je Madžarić.
Projekat ANC BiH je finansiran od strane Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije (MAECI), putem Italijanske agencije za razvojnu saradnju (AICS). Implementirao ga je Mediteranski agronomski institut u Bariju (CIHEAM Bari), u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MVTEO) i relevantnim institucijama na državnom, entitetskom, kantonalnom i općinskom nivou kao i Brčko distriktu. Projekat je investirao više od 1.000.000 KM u 11 općina: Bužim, Berkovići, Bratunac, Donji Žabar, Glamoč, Goražde, Fojnica, Kupres, Posušje, Rudo i Brčko distrikt. Pored investicija u infrastrukturu i opremu, urađena je i sveobuhvatna socio-ekonomska analiza 109 općina, obučena su 62 stručnjaka u Italiji, a izrađene su strategije ruralnog razvoja za devet općina.
Nakon uspješne realizacije ANC BiH projekta, podrška ruralnim zajednicama se nastavlja kroz novi projekat ProBio BiH – “Promovisanje lokalne bioraznolikosti kroz inovativne akcije na prirodnoj osnovi u poljoprivredno-prehrambenom sektoru BiH“. Početna konferencija projekta ProBio BiH bit će održana dan nakon završne konferencije ANC BiH – u srijedu, 28. maja 2025. godine, također u hotelu Vučko na Jahorini.
Italijanska agencija za razvojnu saradnju (AICS) snažno je posvećena podršci održivom razvoju na Zapadnom Balkanu, putem svoje regionalne kancelarije sa sjedištem u Tirani.
CIHEAM Bari, kao međunarodna organizacija specijalizovana za saradnju, istraživanje i edukaciju u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, decenijama pruža ekspertizu i podršku državama Mediterana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.
(Vijesti.ba)