Masakr na Kapiji, poznat i kao Zločin nad tuzlanskom mladošću, jedan je od najtežih zločina počinjenih nad civilima Tuzle koji se dogodio 25. maja 1995. godine.
Tog dana su pripadnici Vojske Republike Srpske s Ozrena ispalili granatu u 20 sati i 55 minuta na sastajalište mladih Tuzle poznato kao Kapija. Granata je ubila 71 građanina Tuzle, a ranila ih 150. Prosječna dob poginulih bila je 24 godine.
Za zločin na Kapiji jedino je osuđen bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Novak Đukić, kojeg Srbija nije izručila Bosni i Hercegovini na idržavanje kazne. Na izručenje se čeka od 2014. godine kada je raspisana potjernica.
„Jako je malo realno da će Đukić ikada biti izručen BiH, da odmah direktno odgovorim na Vaše pitanje. Zvaničnici Srbije se pozivaju na Institut ekstradicije koji podrazumijeva da se državljani Srbije ne izručuju drugoj državi zbog odsluženja pravosnažno presuđene kazne. Na žalost, to je pravo i to su fakti. Ja sam mišljenja da mi nakon 30 godina ne smijemo samo fokus stavljati na Novaka Đukića, postoje i druga odgovorna lica“, kazala je Dženeta Omerdić, profesorica na Pravnom fakultetu UNTZ.
Omerdić poziva na saradnju među državama u regiji, posebno u slučajevima ratnih zločina. Naglašava da bi takva saradnja morala biti obavezujuća jer samo tako zločinci ne bi prolazili nekažnjeno.
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji smatra da Srbija nije spremna za ovakve poteze.
„Na žalost, to je tema koja nije prisutna u našoj javnosti, vrlo malo se o tome ikada govorilo. Novak Đukić je u Srbiji pronašao utočište i ponaša se isto kao i ostali ratni zločinci koji su na neki način prihvaćeni kao nacionalni heroji. Još ne postoji ta osjetljivost u širem dijelu društva u Srbiji“, kazala je Biserko za Vijesti.ba.
Proces suočavanja sa istinom nije jednostavan, ističe Biserko. Neophodno je da država Srbija prihvati odgovornost i krene u procese koji neće biti lagani.
„Država mora da se obaveže, prije svega kroz obrazovni sistem podstakne tu vrstu projekata i aktivnosti koji bi pomogli mladim ljudima da razumiju ono što se dešavalo, a ne da budu opterećeni krivicom“, zaključuje Sonja Biserko iz Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
Unatoč malim izgledima da će zločinac Đukić ikada biti izručen BiH, Tuzla neće šutjeti i prestati tragati za istinom, kazao je gradonačelnik Zijad Lugavić.
„Mi ćemo uvijek, ali uvijek, promovisati istitinu o zločinu na Kapiji. Naša je obaveza da istinu branimo činjenicama, da pravdu tražimo pred institucijama i da sjećanje pretvorimo u pamćenje. Ovaj današnji skup je dokaz naše opredijeljenosti da pričamo o istini o zločinu nad tuzlanskom mladosti“, kazao je Lugavić.
Centralni događan obilježavanja sjećanja na zločin na Kapiji je sutra. Komemoracija počinje u 10 sati na Aleji mladosti, a nastavlja se u 12. sati kod spomenika Kapija gdje će porodice ubijenih te predstavnici vladinih i nevladinih organizacija i političari položiti cvijeće i odati poštovanje nevino stradalim Tuzlacima.
(Vijesti.ba)