Rusko ministarstvo odbrane potvrdilo je da je napad bio odgovor na, kako su naveli, "terorističke akte kijevskog režima", ciljajući vojne objekte. U napadu su korišteni "visokoprecizni dugodometni projektili iz zraka, s mora i sa zemlje", kao i borbeni dronovi, saopštila je Moskva.
Prema izjavi ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, najmanje tri osobe su poginule, a 49 je povrijeđeno. Sva trojica stradalih bila su pripadnici ukrajinske državne službe za hitne intervencije.
Napad je uslijedio nekoliko dana nakon što je Ukrajina izvela najveći napad dronovima na četiri ruske vojne baze u okviru operacije "Paučina". Prema Kijevu, pogođeno je oko 40 ruskih ratnih aviona, uključujući 34 posto strateških nosača krstarećih projektila. Akciju je izvela sigurnosna služba SBU, koristeći 117 dronova, dok su američke službe procijenile da je oštećeno oko 20 aviona.
Zelenski je izjavio da je u ruskom napadu ispaljeno više od 40 projektila i preko 400 dronova, upozoravajući da bi broj žrtava mogao porasti. "Ovo je trenutak u kojem Amerika, Evropa i cijeli svijet mogu zajedno zaustaviti ovaj rat pritiskom na Rusiju," poručio je Zelenski na platformi X.
Russia doesn`t change its stripes – another massive strike on cities and ordinary life. They targeted almost all of Ukraine – Volyn, Lviv, Ternopil, Kyiv, Sumy, Poltava, Khmelnytskyi, Cherkasy, and Chernihiv regions. Some of the missiles and drones were shot down. I thank our… pic.twitter.com/O1iemSp3s2
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 6, 2025
One of the Russian strikes on Kyiv last night.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 6, 2025
Ukrainians live through that - and the very next morning, we go to work, kids go to schools, life goes on (we have to, we cannot let Russia win). Our resilience never ceases to amaze me, honestly. https://t.co/Kccjybkici pic.twitter.com/mt2xik9ctY