Emrić je danas, na pres-konferenciji u Sarajevu, pojasnio da se predloženom izmjenom i dopunama Zakona o SIPA-i rješava aktuelna situacija kada nema ni direktora, ni zamjenika direktora i to na način da dužnosti i odgovornosti direktora preuzima i obavlja rukovodeći policijski službenik odjela i jedinica po redoslijedu, od Kriminalističko-istražnog odjela do Odjela za unutrašnju kontrolu, kako je i propisano članom 11. zakona.
- Također, zakon je ovim prijedlogom dopunjen kako bi se propisalo da će rukovodeći policijski službenik odjela i jedinica, preuzeti dužnost i odgovornosti direktora SIPA-e odmah po utvrđivanju ispunjenosti uslova od strane nadležnog Sektora za administraciju i unutrašnju podršku, a privremeno izvršava dužnosti i odgovornosti direktora do imenovanja vršioca dužnosti direktora ili sve dok direktor ili zamjenik direktora ne budu u mogućnosti preuzeti svoje dužnosti i odgovornosti ili do imenovanja direktora ili zamjenika direktora - pojasnio je Emrić.
Kaže da se na ovaj način, kako je predložena izmjena i dopune zakona o SIPA-i, osigurava kontinuitet rukovođenja ovim policijskim državnim organom.
Podsjetio je da je, prema odgovoru Ministarstva sigurnosti BiH na njegovo poslaničko pitanje, direktor SIPA-e Darko Ćulum 18. marta ove godine podnio zahtjev za razrješenje Vijeću ministara i Ministarstvu sigurnosti, u kojem nije naveo razlog za razrješenje.
Emrić je podsjetio na ono što je napisao zamjeniku ministra sigurnosti Ivici Bošnjaku, "koji već skoro pola godine vrši funkciju ministra i najodgovorniji je za stanje u SIPA-i i za njenu postepenu eutanaziju".
- U poslaničkom pitanju napisao sam zamjeniku ministra sigurnosti Bošnjaku da je Darko Ćulum odmah nakon podnošenja ostavke, 20. marta tekuće godine, ne čekajući da ga Vijeće ministara razriješi dužnosti u skladu sa članom 67. Zakona o upravi, protuzakonito napustio dužnost, javio se u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske i tako ispoštovao poziv Vlade RS i rok koji je određen za prelazak zaposlenih iz SIPA-e u Ministarstvo unutrašnjih poslova RS - kazao je Emrić.
Dodao je da je sve navedeno izvršeno u vezi sa antiustavne zakonima koje je tada usvojila Narodna skupština RS radi zabrane rada Suda i Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e na području tog bosanskohercegovačkog entiteta, a koje je Ustavni sud BiH stavio van snage.
- Poduzete radnje i postupanje direktora Darka Ćuluma, koje su u vezi s prelaskom i stavljanjem na raspolaganje Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, koje je provodilo antiustavne zakone, su osnov za sumnju da je počinio krivično djelo iz Krivičnog zakona BiH - neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH. Za Ivicu Bošnjaka, koji vrši dužnost ministra sigurnosti, sve ove činjenice o protuzakonitom postupanju direktora Darka Ćuluma su samo medijski izvještaji koji nisu relevantni za eventualno postupanje, kako je naveo u svom odgovoru na moje poslaničko pitanje - kazao je Emrić.
Naveo je da, također, u odgovoru na njegovo zastupničko pitanje, zamjenik ministra Ivica Bošnjak navodi da je Ministarstvo sigurnosti informisano od SIPA-e da je direktor Ćulum, uz zahtjev za razrješenje prenio svoja ovlaštenja na pomoćnika direktora, načelnika Sektora za planiranje, analitiku, saradnju i informisanje.
- Međutim, u članu 8. Zakona o državnoj agenciji za istrage i zaštitu propisane su dužnosti i odgovornosti direktora, ali nigdje nije određeno da direktor može prenijeti svoja ovlaštenja na pomoćnika direktora. U članu 9. je propisano da zamjenik direktora zamjenjuje direktora za vrijeme njegovog odsustva, a u članu 10. je utvrđeno sljedeće - ako direktor nije u mogućnosti da ispunjava svoje dužnosti i odgovornosti, ispunjava ih zamjenik direktora, sve dok ih direktor ponovno ne bude u mogućnosti preuzeti ili do imenovanja novog direktora - citirao je Emrić odredbe zakona.
Dakle, istaknuo je on, prema Zakonu o SIPA-i, direktora može zamijeniti samo zamjenik direktora, a nikako pomoćnik direktora na koga je Darko Ćulum prenio svoja ovlaštenja "prilikom samovoljnog i protuzakonitog napuštanja dužnosti".
- Darko Ćulum je samovoljno i protuzakonito napustio vršenje dužnosti i odgovornosti direktora SIPA-e, jer je u članu 1. Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu propisano da se na sva pitanja organizacije i upravljanja, te druga pitanja značajna za funkcioniranje SIPA-e kao upravne organizacije, primjenjuje Zakon o upravi. U članu 68. Zakona o upravi propisano je da rukovodilac organa uprave, u konkretnom slučaju Darko Ćulum, ima pravo podnijeti ostavku, ali ostaje na dužnosti do roka određenog zakonom ili roka koji odredi organ nadležan za odlučivanje o ostavci, odnosno u konkretnom slučaju do roka koji odredi Vijeće ministara - pojasnio je Emrić.
Po njegovim riječima, kako Vijeće ministara nije razriješilo direktora na njegov zahtjev, niti je odredilo rok do kada ostaje na dužnosti, to je direktor bio u obavezi rukovoditi SIPA-om i ostati na dužnosti do razrješenja.
- Budući da je direktor samovoljno otišao iz SIPA-e i prekinuo vršiti dužnosti i odgovornosti direktora prije razrješenja od Vijeća ministara BiH, a kako radno mjesto zamjenika direktora nije popunjeno, to aktuelna situacija rukovođenja SIPA-om nije u skladu sa članom 7. i 8. Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu. Zbog toga sam i predložio izmjenu i dopune tog zakona, kako bi se osigurao kontinuitet zakonitog rukovođenja SIPA-om - naveo je Emrić.
(Vijesti.ba / FENA)