Blizu 100 zemalja vjerovatno će od Sjedinjenih Američkih Država dobiti recipročnu carinsku stopu od deset posto, rekao je američki ministar finansija Scott Bessent, javlja Tanjug.
On je to izjavio uoči 9. jula, za kada je američki predsjednik Donald Trump najavio rok za postizanje trgovinskih sporazuma s brojnim državama širom svijeta, prenio je Reuters.
Bessent je ranije izjavio da bi se sve te zemlje i mogle suočiti sa znatno višim carinama, čak i ako pregovaraju u dobroj namjeri, dodajući da će sva potencijalna produženja u pregovorima o carinama zavisiti od američkog predsjednika.
Ministar finansija tada je za Bloomberg rekao da očekuje “nalet” trgovinskih sporazuma uoči 9. jula, što je rok nakon kojeg će se američke carinske stope od deset posto na robu iz mnogih zemalja vratiti na Trumpove najavljene stope od 11 do 50 posto.
“Imamo zemlje koje pregovaraju u dobroj vjeri, ali trebale bi biti svjesne da, ako ne možemo preći granicu jer se one ne pokoravaju, onda bismo se mogli vratiti na nivoe carina od 2. aprila.
Nadam se da se to neće morati dogoditi”, rekao je Bessent.
U aprilu je SAD uveo carine mnogim zemljama, nakon čega ih je “pauzirao” američki predsjednik. Tada su carine na snazi ostale jedino za Kinu, a carinski rat je trajao jedno vrijeme.
Samo nekoliko sati nakon što su sveobuhvatne uzajamne carine stupile na snagu u više od 60 zemalja, Trumpova administracija se okrenula, rekavši da će umjesto toga biti nametnuto samo deset posto osnovne carine tokom “pauze od 90 dana”.
Govoreći u Bijeloj kući, ministar finansija Bessent tada je rekao da je promjena bila dio “uspješne pregovaračke strategije” koja je prisilila više od 75 zemalja da sklope dogovor s Washingtonom.
Ipak, tada je ostalo nejasno šta je administracija postigla tom strategijom.
(Vijesti.ba)