"Obilježavanje ove tužne godišnjice je obaveza prema preživjelima, ali i prema žrtvama najvećeg zločina na tlu Evrope u 20. stoljeću. Genocid u Srebrenici nije samo historijska i politička činjenica, već i pravno utvrđena istina", poručio je Lagumdžija.
Posebno je istakao simboliku prisustva majki Srebrenice, te dvije mlađe žene – Mirele Osmanović i Ume Čizmić – koje predstavljaju naredne generacije koje nose teret sjećanja i borbe protiv zaborava.
"Njihova poruka nije okrenuta prošlosti, nego budućnosti. Upravo zbog toga 30. godišnjicu obilježavamo u Ujedinjenim nacijama – jer ova poruka nije samo za nas, već za cijeli svijet", rekao je.
Donošenje Rezolucije o Srebrenici u UN-u označilo je međunarodno priznanje genocida, uprkos brojnim preprekama i negiranju koje je pratilo čitav proces. Lagumdžija je podsjetio da se na ovome radilo godinama, uz veliki doprinos udruženja preživjelih i drugih organizacija.
"Prošle godine smo iskoristili posljednju priliku – kao da smo se zakačili za zadnji vagon voza koji vodi u budućnost. Podsjećam da je pokušaj donošenja slične rezolucije prije 11 godina propao zbog ruskog veta", kazao je.
Usvojena Rezolucija, dodaje, postavlja pravne temelje za borbu protiv poricanja genocida, a posebno je važna za obrazovne programe koji će mladima širom svijeta prenijeti istinu.
"Nažalost, djeca u državama koje najviše promovišu negiranje genocida to neće učiti u školama. Ali njihovi rođaci, prijatelji, braća i sestre koji žive u drugim zemljama hoće – i znanje će se širiti", zaključio je ambasador BiH.
(Vijesti.ba)