Nagrade su dodijeljene u pet kategorija - radijski izvještaj, televizijski prilog, pisani tekst, fotografija i blog/vlog, a ovogodišnja tema konkursa bila je “Genocid u Srebrenici: 30 godina poslije. Suočavanje sa istinom!“.
Nagradu za najbolji radijski izvještaj dobio je Nijaz Memić s BH Radija 1 i to za rad “Radio dokument Majka Saliha“. Najbolji televizijski prilog, po ocjeni žirija, je rad "364 dana Srebrenice“ Harisa Domazeta, novinara TRT Balkan.
U konkurenciji pisanog teksta/weba najbolja je bila Aida Trepanić Hebib, novinarka BIRN-a BiH/Detektora i to za rad "Može li uspjeti srebrenički pokušaj uklanjanja negiranja genocida na mrežama“.
Ivan Mandić dobio je nagradu za najbolju fotografiju pod nazivom "Sjećanje u tišini“.
Pobjednica u kategoriji bloga/vloga je Aida Kauković i to za rad "Ramazan u Potočarima: nekad i sad“.
Dodijeljene su i dvije specijalne nagrade za doprinos u očuvanju istine o genocidu u Srebrenici Kasimu Softiću, glavnom uredniku BIR Televizije i Ajši Hafizović-Hadžimešić, novinarki Preporoda.
Također, posthumno je dodijeljena nagrada producentu Federalne televizije Denijalu Smailbegoviću.
Dodjelu nagrada posvećenu novinaru Nihadu Nini Ćatiću, koji se 10. jula 1995. posljednji put javio iz Srebrenice u program Radio-televizije Bosne i Hercegovine, organiziralo je Udruženje „Biti novinar” iza kojeg stoje Emina Hodžić i Dino Durmić.
- Nagrada će postojati sve dok kolege novinari šalju radove, a šalju ih jer je toliko još neispričanih priča i sudbina. I teško da će ikad sve biti ispričane. Ove godine je bila teška konkurencija, preko 60 pristiglih nominacija za specijalnu nagradu. Šestočlani žiri imao je mnogo posla, ali su svi bili na istom tragu, prepoznali su one koji su odnijeli pobjede po različitim kategorijama - kazala je Feni Emina Hodžić.
Članovi žirija koji su ove godine odlučivali o nagradama su: Marko Divković, Marinko Sekulić, prof. Šaćir Filandra, hrvatski urednik i novinar Denis Latin, prof. Sanjin Kodrić i crnogorsko-bosanski pisac Andrej Nikolaidis.
(Vijesti.ba / FENA)