Otpravnik poslova u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Sarajevu Daniel Koski govorio je značaju 30. godišnjice genocida u Srebrenici ističući podršku procesuiranja svih počinioca.
Njegovu poruku prenosimo u cijelosti:
"Ove godine obilježavamo tridesetu godišnjicu genocida u Srebrenici koji za građane Bosne i Hercegovine predstavlja važnu i bolnu prekretnicu.
Prije trideset godina, više od osam hiljada nedužnih muškaraca i dječaka odvedeno je od svojih porodica i brutalno ubijeno. Bol koju su uzrokovali ovi zločini i dalje odjekuje kroz generacije, u srcima majki, očeva, kćeri, sinova, braće, sestara i prijatelja koji još uvijek žale za njima.
Na ovaj dan, razmišljam o tome koliko je taj gubitak ogroman. Ali razmišljam i o snazi onih koji se i dalje sjećaju žrtava. Divim se liderima u zajednicama, nastavnicima i čuvarima istorije koji se brinu da ove priče nikada ne budu zaboravljene. Oni se staraju da njihovi prerano prekinuti životi nisu uzalud izgubljeni, nego da će nešto promijeniti.
Njihova hrabrost i stamenost svjedoče o snazi ljudskog duha. Podsjećaju nas da sjećanje nije pasivno, nego aktivno, moćno i ključno.
Sjedinjene Američke Države solidarne su sa žrtvama i njihovim porodicama. Mi podržavamo napore da se dođe do pravde i da se sa pravdom suoče počinioci ovih gnusnih zločina.
Američka ambasada: Bol uzrokovana genocidom odjekuje kroz generacije
Posted by Vijesti.ba on Četvrtak, 10. juli 2025.
Svih ovih godina podržavali smo Memorijalni centar Srebrenica i one koji rade na tome da se sačuvaju lični predmeti žrtava, dokumentuju njihove priče i obezbijedi mjesto za razmišljanje i učenje. Taj rad pomaže budućim generacijama da razumiju koliku cijenu ljudi plaćaju zbog mržnje, nasilja i ravnodušnosti.
Obilježavanje genocida ne smije biti samo sjećanje na prošlost; to je i ponovna potvrda zajedničke posvećenosti miru, empatiji, dostojanstvu i pravdi; to je transformisanje tragedije u razlog za nadu. Sjedinjene Države nastavljaju svoju nepokolebljivu posvećenost miru, pomirenju i zajedničkom životu u Bosni i Hercegovini da bi se izgradila budućnost u kojoj se ovakva patnja nikada neće ponoviti.
Dok se danas prisjećamo onih koje smo izgubili, odajmo priznanje i tihom herojstvu onih koji nastavljaju tražiti ostatke tijela nestalih, brinuti za ožalošćene, podučavati istini i stvarati prostor za zacjeljenje. Njihov je rad nezamjenjiv.
Na ovu tridesetu godišnjicu, izražavam najdublje poštovanje prema žrtvama Srebrenice i prema svima u Bosni i Hercegovini i cijelom svijetu koji su uz njih. Dug je put ka zacjeljenju, ali vi na tom putu niste sami.
Sjećamo se mrtvih. Poštujemo žive. I nastavljamo svoju posvećenost budućnosti koja će biti utemeljena na miru i zajedničkoj čovječnosti", zaključio je Daniel Koski.
(Vijesti.ba)