Na inicijativu Udruženja "Međunarodna solidarnost BiH – Francuska" (SIBH-France) krajem jula će povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici te godinu dana od usvajanja Rezolucije o Srebrenici, u Parizu na groblju Père Lachaise biti otvoren Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici.
Père-Lachaiseu je najveće groblje Pariza na kojem je sahranjeno više od 300.000 preminulih, među kojima su mnogi intelektualci i umjetnici. Groblje je jedno od turističkih atrakcija Pariza koje svake godine posjeti oko dva miliona posjetilaca.
Predsjednik Udruženja "Međunarodna solidarnost BiH – Francuska" Jacques-Olivier David govoreći o aktivnostima ove organizacije za Fenu je istaknuo da će nastaviti zahtjevati istinu i pravdu za zločin genocida, pomagati u identifikaciji i ukopu svih tijela nestalih te zahtijevati hapšenje i suđenje zločincima u Bosni i Hercegovini i drugdje.
- Nastaviti ćemo da podržavamo bosanske porodice koje su se vratile svojim domovima u Republici Srpskoj, da se borimo protiv poricanja genocida u Srebrenici i svih zločina počinjenih u Bosni - kazao je Jacques-Olivier David.
Govoreći o Srebrenici 30 godina nakon genocida, on kaže da su Srebreničani pokazali da "živjeti znači boriti se".
- Otpor opkoljenog naroda Srebrenice i Žepe (i drugih enklava), kao i kolona od 14.000 ljudi u julu 1995. godine, mora nas i dalje inspirisati i motivirati da se borimo. Nastavimo braniti suverenu, demokratsku i evropsku Bosnu i Hercegovinu od svih nacionalističkih planova za secesiju i protiv novog rata. Također moramo podržati zahtjeve za društvenim i političkim promjenama u Srbiji - istaknuo je David.
Govoreći kako će u Francuskoj biti obilježana 30. godišnjica genocida, Jacques-Olivier David je naveo da će biti između ostalog u znak sjećanja otvoren spomenik Žrtvama genocida u Srebrenici na groblju Père-Lachaise u Parizu krajem jula, zahvaljujući gradu Parizu i 20. okrugu Pariza.
- Spomenik je isklesan u sivom granitnom kamenu iz Travnika, djelo je kipara iz Kladnja Admira Halilovića. Upravo je naše udruženje "Solidarité internationale Bosna-Herzégovine-France", uz pomoć odbora za podršku od 14 udruženja i zahvaljujući sredstvima 170 donatora, zaslužno za podizanje i svečano otvorenje spomenika - kazao je David.
Inicijativa za izgradnju podnesena je 2022. godine, a trebalo je tri godine do realizacije i završetka spomenika.
- Spomenik žrtvama bit će svečano otvoren krajem jula u prisustvu gradonačelnice Pariza Anne Hidalgo i člana Predsjedništa BiH Denisa Bećirovića. U julu 2026. godine nadamo se da ćemo pročitati imena 8372 žrtve - kazao je predsjednik Udruženja SIBH-France Jacques-Olivier David.
Govoreći o značaju Rezolucije UN-a, on smatra da je ona u kontekstu rata i zločina omogućila veliki napredak, jer je izvan Bosne i Hercegovine to zaboravljen, čak i porican događaj.
- Dok su mnogi akteri i posmatrači govorili o masakru, minimizirajući i relativizirajući činjenice, ova zakašnjela Rezolucija je ipak ojačala i ponovo oživjela znanje i priznanje genocida. Ali žrtve i njihove porodice moraju biti više uključene u ovaj proces - rekao je za Fenu predsjednik Udruženja "Međunarodna solidarnost BiH – Francuska" Jacques-Olivier David.
Trideset godina prošlo je od genocida u Srebrenici, najvećeg masovnog zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata, kad su 11. jula 1995. godine snage Vojske Republike Srpske u nekoliko dana ubile 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.
Prošle godine u maju Generalna skupština Ujedinjenih nacija u Njujorku usvojila je Rezoluciju o Srebrenici. Dokumentom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, osuđuje negiranje genocida, kao i veličanje ratnih zločinaca.
(Vijesti.ba / FENA)