Analiza pokazuje da porast temperature zraka uzrokuje i sve topliju rijeku, što već sada negativno utiče na okoliš i privredu, a ti će se problemi u budućnosti dodatno pogoršavati, piše DW News, prenosi Index.
Naučnici su proučavali podatke o temperaturi vode u Rajni od 1978. do 2023. godine, a zatim razvili modele za predviđanje do 2100. godine. Modeli pokazuju da bi prosječna godišnja temperatura vode mogla porasti između 2,9 i 4,2 stepena Celzijusa. Najviše su pogođeni južni dijelovi rijeke – od Švicarske do Karlsruhea.
Prema studiji, prosječan broj dana s temperaturama ispod 10 stepeni Celzijusa mogao bi pasti sa sadašnjih 170 na samo 104, dok bi se broj toplih dana s temperaturama iznad 21,5 stepeni povećao s 32 na čak 106 godišnje. Također, vjerovatno će se povećati učestalost niskog vodostaja rijeke, što je već zabilježeno u proljeće 2025. godine.
Predsjednica Međunarodne komisije za zaštitu Rajne, Miriam Haritz, izjavila je:
"Takvi uslovi su najava onoga što možemo češće očekivati na Rajni u proljeće i ljeto u budućnosti."
"Porast temperature vode značajno utiče na životne uslove u Rajni", istakla je naučnica Tanja Bergfeld-Wiedemann iz BfG-a.
"Ako se kritični temperaturni pragovi premaše tokom dužeg perioda, može doći do ekološke štete. Organizmi u vodi mogli bi trpjeti toplotni stres, što ih čini slabijim i podložnijim bolestima."
Dodala je da na višim temperaturama opada rastvorljivost kiseonika u vodi, što znači da ga vodene životinje imaju manje na raspolaganju. Mjere za ublažavanje ovih efekata, poput stvaranja sjenovitih područja i obnove obalnih šuma, lakše je provesti u manjim pritokama, dok su u glavnom toku rijeke znatno teže izvedive.
Savezni ministar zaštite okoliša Carsten Schneider naglasio je potrebu za hitnim odlukama u vladi u vezi s klimatskom politikom.
"U vladi nam je potrebna rasprava i donošenje odluka u narednim mjesecima – od programa zaštite klime do prilagođavanja klimatskim promjenama", rekao je Schneider za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Dodao je da želi izbjeći sukobe te podstaći pronalaženje rješenja u skladu s koalicionim sporazumom, koji predviđa jasne ciljeve u zaštiti klime. Ipak, izjave nekih visokih zvaničnika izazvale su sumnju u posvećenost tim ciljevima.
(Vijesti.ba)